Posiedzenie WRZ z dnia 28 października 2011r.

28 października, na sali konferencyjnej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, odbyło się czwarte w tym roku posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia. Posiedzenie otworzył p. Roman Szewczuk, przewodniczący WRZ. 

Po przyjęciu przez członków Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia porządku obrad, głos zabrał Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Andrzej Przewoda, który przybliżył uczestnikom bieżącą sytuację na rynku pracy województwa zachodniopomorskiego. Dyrektor WUP zwrócił uwagę na fakt, iż nie notuje się w roku bieżącym szczególnych zmian w stosunku do roku poprzedniego.

Kolejnym punktem obrad Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia była prezentacja nowego kierunku kształcenia „kucharz małej gastronomii" dedykowanego młodzieży z dysfunkcją społeczną lub z lekkim upośledzeniem umysłowym. Zakres edukacji w zawodzie „kucharz małej gastronomii", cele dydaktyczne i wychowawcze, a także sposób ich realizacji omówiła Dyrektor MOW w Rewalu, Maria Spaczyńska. Po żywej dyskusji wywołanej tematem związanym z powstania tego nowego kierunku, Wojewódzka Rada Zatrudnienia pozytywnie zaopiniowała powstanie nowego kierunku kształcenia.

W następnej części posiedzenia, Wicedyrektor ds. Rynku Pracy - Renata Błasiak - Grudzień przedstawiła nowe kryteria podziału środków Funduszu Pracy dla samorządów powiatowych województwa zachodniopomorskiego na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz innych fakultatywnych zadań. Członkowie WRZ, po dyskusji związanej z nowym uregulowaniem prawnym, a mianowicie zwrotem podatku VAT przez pracodawców do powiatowych urzędów pracy, jednogłośnie przyjęli nowy algorytm podziału środków z Funduszu Pracy dla województwa zachodniopomorskiego na rok 2012.

„Zmiany w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki w 2012 roku" stanowiły dalszą część spotkania, a omówił je Dyrektor WUP - A. Przewoda. Zmiany w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki wynikają przede wszystkim ze zdobytych doświadczeń we wdrażaniu Programu, przeprowadzonych badań ewaluacyjnych, analizy zakresu udzielanego wsparcia pod kątem potrzeby jego intensyfikacji lub rozszerzenia, a także analizy obszarów interwencji pod kątem adekwatności alokowanych kwot finansowych i ustalonych wartości wskaźników, zaznaczył Przewoda. Ich zakres dotyczy aktualizacji alokacji na poszczególne priorytety i dla poszczególnych województw. Województwo zachodniopomorskie otrzymało dodatkowe 54 807 063 Euro. Zmiany w PO KL 2007 - 2013 ukierunkowane są przede wszystkim na podniesienie efektywności realizowanego wsparcia oraz służą przetestowaniu nowych rozwiązań systemowych przed ich wprowadzeniem na szerszą skalę w nowym okresie programowania. Ponadto obejmują także modyfikacje wynikające z dokonania niezbędnych realokacji finansowych pomiędzy Priorytetami, pozwalające na osiągniecie celów stawianych przed Programem Operacyjnym. Wprowadzone zostaną również nowe instrumenty inżynierii finansowej - pożyczki na preferencyjnych warunkach, których celem będzie wspieranie przedsiębiorczości i samo zatrudnienia, a co za tym idzie rozwojowi sektora ekonomii społecznej. W roku 2012 przestaną być realizowane oddolne inicjatywy lokalne na obszarach wiejskich w zakresie zatrudnienia i integracji społecznej. Wzmocni się natomiast działania z zakresu rozwoju edukacji przedszkolnej. Duże wsparcie otrzymają ponadto osoby dorosłe, które z własnej inicjatywy zainteresowane są nabyciem nowych, uzupełnieniem lub podwyższeniem kwalifikacji i umiejętności w obszarach umiejętności ICT i znajomości języków obcych. Dyrektor Przewoda przybliżył również uczestnikom posiedzenia, nowatorski pomysł jakim jest pilotażowe wdrożenie systemu doradztwa dla osób dorosłych w zakresie diagnozy potrzeb oraz wyboru kierunków i formy podnoszenia swoich kwalifikacji w trybie formalnym i pozaformalnym.

Temat dotyczący realizacji projektów innowacyjnych w województwie zachodniopomorskim, przedstawiła, w kolejnej części spotkania, Katarzyna Brzychcy - Wicedyrektor ds. EFS. W kwietniu 2010 r. powstała w zachodniopomorskiem Regionalna Sieć Tematyczna Województwa Zachodniopomorskiego, której celem jest wspieranie innowacyjności i zapewnienie odpowiedniej jakości projektom innowacyjnym realizowanym na terenie województwa oraz zapewnienie odpowiedniej jakości tych projektów. Wicedyrektor ds. EFS przedstawiła skład osobowy i instytucjonalny zachodniopomorskiej RST, a także opowiedziała o pracach, które odbyły się w ramach sieci.

Posiedzenie dzisiejszej WRZ zakończyło wystąpienie Dyrektora WUP dotyczące informacji o wykorzystaniu fakultatywnych środków Funduszu Pracy za I półrocze 2011 r. oraz zmiany podziału limitu środków Funduszu Pracy przeznaczonego na realizację zadań fakultatywnych w roku 2011 przyznanych Samorządowi Województwa Zachodniopomorskiego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w roku 2011. Wojewódzka Rada Zatrudnienia podjęła większością głosów uchwałę o zmianie w podziale środków, a następne posiedzenie WRZ ustalono na grudzień br.


Oprac. Rita Engling