O WUP

Misja

Naszą misją jest wspieranie rozwoju rynku pracy w województwie zachodniopomorskim poprzez tworzenie sprzyjających warunków dla wzrostu kompetencji, zatrudnienia i integracji społecznej. Realizując zadania powierzone przez samorząd województwa, promujemy zatrudnienie, aktywizujemy zawodowo osoby poszukujące pracy oraz wspieramy rozwój zasobów ludzkich, przyczyniając się tym samym do budowy silnej i zrównoważonej gospodarki regionalnej.

Wizja

Dążymy do tego, by województwo zachodniopomorskie stało się liderem w zakresie innowacyjnych rozwiązań na rynku pracy, przedsiębiorczości oraz integracji społecznej. Chcemy, aby każdy mieszkaniec regionu miał równy dostęp do możliwości rozwoju zawodowego, edukacji i stabilnego zatrudnienia, wspieranego środkami Unii Europejskiej.

Zadania

Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, jako jednostka organizacyjna samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, realizuje kluczowe zadania w zakresie polityki rynku pracy i rozwoju zasobów ludzkich. Do najważniejszych zadań, określonych w Art. 8 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99 z dnia 20 kwietnia 2004 r.), należą:

  1. Tworzenie i koordynowanie regionalnej polityki rynku pracy – opracowywanie i wdrażanie planów działania na rzecz zatrudnienia w zgodzie z krajową polityką pracy, koordynacja i inicjowanie działań wspierających osoby bezrobotne w powrocie na rynek pracy;
  2. Zarządzanie środkami Funduszu Pracy –  podział środków na aktywizację zawodową dla samorządów powiatu;
  3. Realizacja zadań Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) – wpieranie pracodawców w szkoleniach i rozwoju zawodowym ich pracowników, zgodnie z priorytetami ministerstwa pracy.
  4. Badania i analizy rynku pracy – gromadzenie i opracowywanie informacji o regionalnym rynku pracy, gospodarce, edukacji i polityce społecznej, umożliwiające dostosowanie realizowanych działań do potrzeb i specyfiki regionu;
  5. Wsparcie programów współfinansowanych z funduszy europejskich – realizacja projektów aktywizacyjnych i edukacyjnych finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny i Europejski Fundusz Społeczny Plus
  6. Wsparcie w przypadku zwolnień grupowych – pomoc pracownikom dotkniętym zwolnieniami w znalezieniu nowych możliwości zawodowych.
  7. Współpraca z siecią EURES – wsparcie w międzynarodowym przepływie pracowników i oferowanie możliwości zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej.

Dzięki tym działaniom, WUP w Szczecinie wspiera rozwój zawodowy mieszkańców i stabilność regionalnej gospodarki.