Worona Justyna
BRANŻA: INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, WODNO-KANALIZACYJNA
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: ZASTOSOWANIE STACJI PRZEDMUCHU RUROCIĄGU TŁOCZNEGO W CELU OGRANICZENIA CZASU PRZETRZYMANIA ŚCIEKÓW W PRZEWODACH KANALIZACYJNYCH
Justyna Worona, jest absolwentką Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej. Studia II-go stopnia ukończyła w 2011 roku w specjalności Sieci i instalacje z wynikiem celującym. W semestrze zimowym roku akademickiego 2011/2012 rozpoczęła studia doktoranckie na macierzystym wydziale w dyscyplinie Inżynieria Środowiska, które kontynuuje do dnia dzisiejszego. Prywatnie, prawie od 9 lat mieszka w Koszalinie, jest mężatką i matką 1,5 rocznej Natalki. Zawodowo pracuje jako inżynier sprzedaży w firmie z branży wodno-kanalizacyjnej o ogólnopolskim zasięgu.
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
Doktorantka prowadzi badania mające na celu zastosowanie stacji przedmuchu rurociągu tłocznego w celu ograniczenia czasu przetrzymania ścieków w przewodach kanalizacyjnych. Technologia promowana przez doktorantkę, ma na celu okresowe opróżnianie przewodów ciśnieniowych z zalegających w nich ściekach. W zawiązku ze znacznym postępem skanalizowania terenu województwa zachodniopomorskiego – i nie tylko – zaczęły się pojawiać problemy uciążliwości zapachowych generowanych przez przesył ciśnieniowy. Postępujące obniżenie zużycia wody w przeliczeniu na jednego mieszkańca powoduje, iż obiekty przepompowni głównie wiejskich i peryferyjnych transportują ścieki przez kilka dni do docelowej studni rozprężnej. Wiąże się to z postępującym zagniwaniem ścieków, wydzielaniem siarkowodoru oraz tworzeniem zatorów.
Badania prowadzone w ramach pracy doktorskiej, mają na celu określenie związku pomiędzy rzeczywistym punktem pracy pompy a minimalną wydajnością i ciśnieniem generowanym przez sprężarkę, zapewniającymi uzyskanie efektu opróżnienia przewodu ciśnieniowego z zadowalającą prędkością przepływu.
Proponowane w pracy doktorskiej stacje, mogą znaleźć zastosowanie w branży wodno-kanalizacyjnej, na obiektach peryferyjnych oraz wiejskich. Dedykowane są głównie dla województwa zachodniopomorskiego, które wykazuje się znaczną ilością skanalizowanych terenów wiejskich i są w dobrym stopniu przeze mnie rozpoznane.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
W dalszym etapie badań chciałabym poszerzyć zakres pracy i opracować algorytm sterowania działaniem stacji przedmuchu, przeanalizować wpływ takich czynników jak wypełnienie rurociągu oraz ilość (wydajność) zaworów odpowietrzająco – napowietrzających, zainstalowanych na trasie rurociągu tłocznego oraz zestawić całość otrzymanych zależności w program doborowy stacji przedmuchu rurociągu tłocznego.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Na etapie wdrażania systemu doktorantka nie uczestniczyła w żadnych konkursach, ze względu na konieczność zestawienia stacji przedmuchu jako produktu docelowego, co wymaga zakończenia etapu badawczego.