Urbański Dawid

BRANŻA: BIOCHEMICZNA

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: SELEKTYWNA EKSTRAKCJA PODCZAS PROCESÓW BIOTECHNOLOGICZNYCH Z ZASTOSOWANIEM TECHNOLOGII MIKROKAPSUŁKOWANIA

Absolwent Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, kierunek biotechnologia. Obecnie uczestnik studiów doktoranckich na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa w dziedzinie Technologia Żywności i Żywienia. Podczas doktoratu odbył dwutygodniowy staż w Technische Universität Berlin, Department of Food Technology and Material Science, a także trzymiesięczny staż w firmie FOSFAN S.A. w ramach projektu „Czas na staż II – dyfuzja wiedzy pomiędzy uczelnią a biznesem”. Ciekawym doświadczeniem był udział w projekcie „Przedsiębiorczość akademicka przyszłością województwa zachodniopomorskiego”, organizowanym przez Zachodniopomorską Grupę Doradczą.


Prywatnie doktorant uwielbia polskie lasy i jeziora, które dają możliwość zwolnienia tempa oraz pełnego odpoczynku od cywilizacji.  Łączą się one również z pasją doktoranta do nurkowania, co daje mu możliwość w pełni podziwiać otaczającą nas przyrodę. W chwilach wolnych czytuje literaturę fantasy oraz  science-fiction.

 

ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Otrzymanie pozytywnych rezultatów badań naukowych to dopiero początek drogi, jaką jest komercjalizacja wiedzy. Realizacja badań o charakterze aplikacyjnym, do jakich zaliczają się te prowadzone w ramach doktoratu, musi przebiegać jednocześnie z nawiązywaniem współpracy ze strefą biznesu. Jedynie takie działanie gwarantuje, iż wynik prac eksperymentalnych nie będzie bezużyteczną wiedzą, która nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Partnerstwo z przedsiębiorcami umożliwia także rozpoczęcie całego cyklu prac przedwdrożeniowych o charakterze weryfikacyjnym i w konsekwencji przejście do fazy prac wdrożeniowych, których rezultatem jest transfer wiedzy ze strefy nauki do strefy gospodarki.

W swoich badaniach doktorant dąży do stworzenia układu ekstarahent/otoczka, który z powodzeniem będzie stosowany, w zależności od użytego ekstrahenta, do odzyskiwania substancji powstających w na drodze fermentacji np.: kwasów organicznych, antybiotyków, roślinnych hormonów wzrostu itp. W przypadku amin trzeciorzędowych oraz cieczy jonowych, możliwa jest także ekstrakcja metali ciężkich (Cd, Cu, Zn, Pb) ze środowiska wodnego. Zamknięcie ekstrahenta w sferycznej polimerowej otoczce pozwoli bezpiecznie wprowadzić go do środowiska wodnego (reaktor, jezioro, inny zbiornik wodny), a następnie w łatwy sposób odzyskać i poddać procesowi re-ekstrakcji, po którym kapsułki ponownie będą gotowe do zastosowania w procesie ekstrakcji.

Badania kierowane są do firm działających w strefie biokonwersji, oczyszczania produktu po fermentacyjnego, ochrony środowiska, czy też produkujących bioaktywne kapsuły/granule.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Doktorant interesuje się tematyką zarządzania jakością oraz lean management, z tego względu w przyszłości chciałby rozwijać się w tym kierunku. W ciągu ostatnich dwóch lat zdobył certyfikaty audytora wewnętrznego systemu ISO 9001 oraz ISO 17025. Oprócz tego pracuje w jednostce, która posiada laboratorium akredytowane, w którym może zdobywać umiejętności praktyczne związane z zarządzaniem jakością oraz lean management.

Uczestnictwo w wielu kursach i szkoleniach związanych z komercjalizacją wiedzy oraz prowadzeniem działalności gospodarczej, sprawiło, iż w przyszłości doktorant planuje założyć własną firmę. Przekształcenie prowadzonych badań w dobrze funkcjonujący biznes, będzie spełnieniem zawodowych ambicji doktoranta.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Uczestnik dotychczas nie otrzymał nagród i wyróżnień.