Tylżanowski Roman
BRANŻA: SEKTOR PRZEMYSŁU WYSOKIEJ TECHNIKI
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: DETERMINANTY TRANSFERU TECHNOLOGII
W PRZEDSIĘBIORSTWACH PRZEMYSŁOWYCH WYSOKIEJ TECHNIKI W POLSCE
Roman Tylżanowski jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym zatrudnionym w 2010 roku na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Doktorant reprezentuje Katedrę Zarządzania Przedsiębiorstwem Instytutu Zarządzania i Inwestycji oraz specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących innowacyjności przedsiębiorstw, zarządzania projektami, a także procesów logistycznych oraz procesów transferu technologii w przedsiębiorstwach.
Wśród publikacji autorstwa doktoranta znajdują się m.in.:
- „Determinanty innowacyjności polskich przedsiębiorstw” w: „Innowacyjność organizacji w strategii inteligentnego i zrównoważonego rozwoju”, Difin, Warszawa 2012,
- „Determinanty rozwoju przedsiębiorstw wysokiej techniki w Polsce” w: „Innowacyjność przyszłością rozwoju gospodarki”, Wydawnictwo IVG, Szczecin 2013,
- „Perspektywy rozwoju transferu technologii według Strategii Europa 2020”, Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Poznań 2013,
- „System transferu i komercjalizacji wiedzy w Polsce” w: „Innowacje i jakość w zarządzaniu organizacjami”, Wydawnictwo CeDeWu.pl, Warszawa 2013,
- „Zarządzanie projektami innowacyjnymi” w: „Zarządzanie projektami w organizacji”, Warszawa 2014.
Zainteresowania pozanaukowe doktoranta koncentrują się wokół tematyki technologii informatycznych oraz zagadnień gospodarczych.
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
Badania mają na celu analizę i identyfikację determinant transferu technologii w przedsiębiorstwach przemysłowych należących do sektora wysokiej techniki, czego efektem będzie wskazanie działań usprawniających transfer proinnowacyjnych technologii w tychże przedsiębiorstwach. Doktorant nawiąże współpracę z badanymi podmiotami i postara się ją podtrzymywać w celu zaprezentowania zainteresowanym wyników przeprowadzonych badań i ewentualnego wdrożenia opracowanych rozwiązań.
Po zakończeniu badań zaprezentowany zostanie istniejący stan wiedzy na temat transferu technologii. Zaproponowane zostaną również działania, które usprawniłyby transfer technologii w przedsiębiorstwach przemysłowych należących do sektora wysokiej techniki, w związku z czym podjęte zostaną starania, by opracowane wyniki badań mogły zostać wdrożone przez przedsiębiorstwa.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
Doktorant zamierza upowszechnić wyniki przeprowadzonych badań, co pozwoli na rozwój koncepcji transferu technologii. Inne organizacje zainteresowane kształtowaniem procesów transferu technologii mogą liczyć na współpracę z doktorantem. Badany problem zostanie również zaprezentowany w ramach zajęć ze studentami studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych, dzięki czemu wyniki badań będą mogły przyczynić się do kształtowania odpowiednich postaw przyszłych przedsiębiorców oraz kadry menedżerskiej. Doktorant zamierza również podjąć współpracę z zewnętrznymi instytucjami wspierającymi rozwój transferu technologii, zarówno instytucjami państwowymi, jak i prywatnymi.
Rozpoznanie procesów transferu technologii w badanym sektorze pozwoli na stworzenie takich modeli, które mogłyby być zaimplementowane w innych przedsiębiorstwach, co pozwoliłoby na zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
II miejsce w plebiscycie na najlepszego nauczyciela akademickiego WNEiZ US (Złota Kreda 2014)