Szcześniak Michał

BRANŻA: MECHANIKA I BUDOWA MASZYN

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: MODELOWANIE I ANALIZA PROCESU ZGNIATANIA PŁASKIM STEMPLEM REGULARNYCH NIERÓWNOŚCI O ZARYSIE TRÓJKĄTNYM NA POWIERZCHNIACH CZĘŚCI STALOWYCH


Michał Szcześniak jest absolwentem wydziału mechanicznego Politechniki Koszalińskiej.
W swoich badaniach doktorant stosuje nowoczesne metody obliczenie MES, które wykorzystuje do projektowani procesów technologicznych.

 



ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Ze względu na nowoczesne i innowacyjne podejście do kształtowani warstwy wierzchniej materiału projekt ten może w znaczący sposób przyczynić sie na podniesienie jakości usług, zwiększenia innowacyjności, niezawodności oraz poprawienia konkurencyjności przedsiębiorstw, w których ta technologia zostanie wprowadzona. Poprzez zastosowanie nowoczesnych metod projektowania procesów technologicznych z wykorzystaniem metody elementów skończonych i oprogramowania Ansys/Ls-dyna wprowadzenie technologii wygniatania i zgniatania regularnych nierówności trójkątnych będzie mniej pracochłonne i kosztochłonne. Przeprowadzone symulacje pozwolą na określenie optymalnych parametrów technologicznych, co ograniczy do minimum czas i koszty wprowadzenia tego procesu technologicznego. Wprowadzenie do warstwy wierzchniej naprężeń ściskających zwiększa wytrzymałość obrabianej części. Możliwość sterowania naprężeniami i odkształceniami w warstwie wierzchniej materiału pozwoli na projektowanie wytrzymałych części przy jednoczesnym  obniżeniu kosztów związanych z doborem odpowiedniego materiału.

Analiza numeryczna i stworzenie odpowiednie aplikacji w programie Ansys/Ls-dyna pozwoli na poznanie mechanizmów zachodzących podczas wygniatania i zgniatania regularnych nierówności trójkątnych, co umożliwi dobór odpowiednich parametrów technologicznych do określonych wymagań jakościowych i wytrzymałościowych obrabianej części. Należy zwrócić uwagę, iż proponowana technologia zmniejsza w znaczący sposób czas obróbki co może poprawić wydajność przedsiębiorstwa.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Wyniki przeprowadzonych badań pozwolą na rozwój metody wygniatania i zgniatania regularnych nierówności trójkątnych, co wyznaczy nowe kierunki rozwoju. Kontynuowanie badań pozwoli na zaprojektowanie odpowiednich głowic, które w jednym przejściu będą mogły wygniatać i nagniatać regularne nierówności trójkątne, co ułatwi zastosowanie tej metody w procesie produkcyjnym. 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Uczestnik dotychczas nie otrzymał nagród i wyróżnień.