Sroczyński Szymon

BRANŻA: HYDROCHEMIA I OCHRONA WÓD

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: ZANIECZYSZCZENIA ORGANICZNE WÓD POWIERZCHNIOWYCH POMORZA ZACHODNIEGO  – NAJWIĘKSZYCH JEZIOR ZLEWNI RZEKI INY – JEZIORO IŃSKO, JEZIORO IŃSKO MAŁE, JEZIORO KRZEMIEŃ, JEZIORO WISOLA

Szymon Sroczyński w 2010  roku podjął studia w ramach Wydziałowego Studium Doktoranckiego ZUT w Szczecinie zamierzając wykonać rozprawę doktorską w Zakładzie Hydrochemii i Ochrony Wód pod kierunkiem prof. dr hab. Jacka Kubiaka. Proponowany temat rozprawy doktorskiej brzmi „Zanieczyszczenia wód największych jezior zlewni rzeki Iny”. W 2010 r. doktorant rozpoczął badania terenowe, wcześniej przygotowując ich metodykę, w chwili obecnej badania są zakończone. Doktorant aktywnie bierze udział we wszystkich zajęciach dydaktycznych oraz w pracach badawczych prowadzonych przez Zakład Hydrochemii i Biologicznych Zasobów Wód.  W okresie studiów w ramach Studium Doktoranckiego uczestnik starał się poznać, jako: bardzo dobry organizator oraz dobry, wymagający dydaktyk, a także dobrze rokujący pracownik nauki.

 

ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Wdrożenie wiedzy uzyskanej na podstawie badań doktoranta pozwoli na właściwe gospodarowanie wodami i ich zasobami, efektywniejsze wykorzystanie obszarów wodnych w regionie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a tym samym na osiągnięcie lepszych wyników gospodarowania przez użytkowników wód.

Wdrożenie wiedzy z realizacji badań doktoranta umożliwi racjonalne podejmowanie przedsięwzięć inwestycyjnych w wymienionych działach gospodarki – co stanowi pierwszy strategiczny cel Regionalnej Strategii Innowacyjności. Stworzy też warunki do rozwoju nowych technologii i podejmowania nowych przedsięwzięć w zakresie gospodarowania wodą, co jest drugim strategicznym celem Regionalnej Strategii Innowacyjności. Właściwe działania w zakresie gospodarowania wodami powierzchniowymi podejmowane m. in. w oparciu o wyniki badań autora rozprawy doktroskiej, umożliwią ich ochronę i ewentualne działania rekultywacyjne i renaturyzacyjne, co niewątpliwie przyczyni się do rozwoju obszarów wiejskich. Wiedza wypływająca z badań doktoranta pozwoli na podejmowanie decyzji zmierzających do podniesienia jakości życia w regionie i zachowanie wysokiej jakości  środowiska wodnego.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Właściwe wykorzystanie walorów gospodarczych i przyrodniczych wód jeziornych województwa Zachodniopomorskiego stwarza szansą na odbudowę konkurencyjności i rozwój silnej specjalizacji regionu; mogą być tworzone struktury klastrowe. Przeprowadzone badania wskazują na jeden wyraźnie kształtujący się w regionie klaster – rybactwo  Walory środowiska naturalnego, a głównie wód powierzchniowych Pomorza Zachodniego potwierdzają tą tezę. Podstawą do rozwoju tego klastra są wieloletnie tradycje rybołówstwa i przetwórstwa rybnego, baza techniczna i organizacyjna oraz nagromadzone umiejętności zasobów pracy, a także potencjał naukowy – Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wydaje się celowym rozpatrzenie możliwości stworzenia kolejnego klastra – środowisko wodne; opartego o walory tego środowiska, a zawierającego w sobie również dziedzinę ekoturystyka. Zatem niewątpliwym staje się konieczność prowadzenia wszechstronnych badań wód powierzchniowych Regionu.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Uczestnik dotychczas nie otrzymał nagród i wyróżnień.