Skuratko Agata
BRANŻA: ZOOTECHNIKA
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: ZAWARTOŚĆ SELENU W NARZĄDACH SAMCÓW NORKI AMERYKAŃSKIEJ (NEOVISON VISON) W TRAKCIE I PRZED SEZONEM ROZRODCZYM
Agata Skuratko od dziecka lubiła zwierzęta. W trakcie edukacji najbardziej interesowały ją nauki przyrodnicze. Na studiach magisterskich i doktoranckich mogła skutecznie połączyć zainteresowania z pasją.
Wykształcenie:
- 2011 r.-obecnie - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, studia trzeciego stopnia;
- 2006-2011 - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, studia magisterskie, kierunek biologia;
- 2003-2006 - I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku.
Doświadczenie:
- styczeń-luty 2014 - Certyfikat ukończenia szkolenia z następujących obszarów tematycznych:
- Modelowanie biznesowe.
- Aspekty prawne i podatkowe w procesie komercjalizacji.
- Rynkowa analiza technologii.
- Wycena innowacyjnych technologii.
- Tworzenie oferty technologicznej, prezentacja przed inwestorem.
- 25.02.12-26.03.2012 - Staż produkcyjny na fermie norek Bono Fur Farm s.c. w Wołkowie
- 09.11.11-11.12.2011 - Staż produkcyjny na fermie norek Bono Fur Farm s.c. w Wołkowie
- czerwiec 2008 - Pracownia Diagnostyki Medycznej Asklepios Laboratorium, Pracownia Diagnostyki Hematologicznej w Szczecinie.
- zakres obowiązków: obsługa pacjentów, zapoznanie się z zasadami pracy w laboratorium, specyfiką pracowni, możliwymi błędami przedanalitycznymi i analitycznymi (praktyka specjalizacyjna).
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
Obecnie norka amerykańska stanowi najpopularniejszy gatunek zwierzęcia futerkowego hodowanego w Polsce. Spowodowane jest to wysoką jakością okrywy włosowej oraz jej dużą trwałością. Korzystne ceny skór norek na ostatnich aukcjach prowadzą do coraz większego zainteresowania hodowlą tych zwierząt. W celu zwiększenia opłacalności produkcji wskazane są badania uwzględniające poprawę wskaźników rozrodczych.
Procesy rozrodcze samców norki amerykańskiej oraz czynniki, które na te procesy wpływają są wciąż niepoznane. Utrzymanie samców tego gatunku na fermie pozwala na obserwacje i prowadzenie badań, które mogą się przyczynić do wyjaśnienia wielu zagadnień, a także na wykorzystaniu zdobytej wiedzy do optymalizacji rozrodu norek. W przypadku pomyślnych wyników oznaczenie aktywności selenozależnej peroksydazy glutationowej (Se-GSH-Px) i stężenia selenu (Se) w osoczu pozwoli na weryfikację samców przeznaczonych do rozrodu, gdyż enzym ten, wraz z selenem jest częścią systemu antyoksydacyjnego komórek, którego zadaniem jest ich ochrona przed cytotoksycznym działaniem wolnych rodników. Wiąże się to z ochroną plemników przed uszkodzeniami powodowanymi przez reaktywne formy tlenu (nadtlenki). Ponadto, w praktyce fermowej dodatek Se do paszy stosowany jest bez uprzedniego zbadania zaopatrzenia organizmu samca w ten pierwiastek. Prowadzone przez doktorantkę badania mają również na celu określenie związków między zawartością Se w paszy, jego koncentracji w ważnych narządach, we włosach oraz w osoczu samca. Wyniki badań posłużą do określenia związków między badanymi parametrami a skutecznością kryć. Ponadto, określenie omawianych wyżej zależności pozwoli na stwierdzenie stanu zaopatrzenia samców w selen, a tym samym na dostosowanie wielkości dodatku tego pierwiastka w paszy do rzeczywistego zapotrzebowania samców. Znalezienie związku między zawartością Se we włosach a pozostałymi badanymi parametrami uprości w znacznym stopniu sposób oznaczania jego koncentracji w organizmie.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
Doktornatka planuje złożenie pracy doktorskiej w 2 połowie 2015 roku. Ponadto od października 2014 roku stypendystka podjęła studia podyplomowe na kierunku analityka medyczna na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie w celu uzyskania kwalifikacji zawodowych w zakresie diagnostyki laboratoryjnej.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Uczestniczka dotychczas nie otrzymała nagród i wyróżnień.