Rochowicz Jarosław
BRANŻA: BUDOWA I EKSPLOATACJA MASZYN, INŻYNIERIA MATERIAŁOWA
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: TRWAŁOŚĆ EKSPLOATACYJNA NARZĘDZI DO OBRÓBKI DREWNA Z POWŁOKAMI Al-Cr-C-N W ZALEŻNOŚCI OD ZAWARTOŚCI DREWNA
Jarosław Rochowicz w 2004 roku ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Koszalinie. W latach 2005-2011 studiował na Politechnice Koszalińskiej na Wydziale Mechanicznym – jednolite studia magisterskie, kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn w specjalności: Inżynierskie Zastosowania Komputerów. Studia ukończył z oceną dobrą. Pracę dyplomową pod tytułem „Wpływ napięcia podłoża na właściwości mechaniczne powłok Cr-C-N nanoszonych metodą katodowego rozpylania łukowego” obronił w 2011 roku na ocenę bardzo dobrą. Tematyka pracy była na tyle interesująca, że zaowocowała publikacją w czasopiśmie Vacuum – „An analysis of macroparticle-related defects in the Cr-C-N and Cr-N coatings in dependence on the substrate bias voltage”. W 2012 roku rozpoczął studia doktoranckie na Politechnice Koszalińskiej w dyscyplinie: Budowa i Eksploatacja Maszyn.
W 2014 roku otworzył przewód doktorski na Politechnice Koszalińskiej. Prywatnie doktorant jestem miłośnikiem nowych technologii, podróży autostopowych po różnych zakątkach świata oraz koszykówki.
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
Warstwy stosowane na narzędzia do obróbki drewna powinny cechować się wysoką twardością, dobrą przyczepnością do podłoża, niskim współczynnikiem tarcia i zużycia, a także wysoką temperaturą pracy. Tępienie się krawędzi tnących, zarówno w procesie nanoszenia powłok jak i w trakcie procesów obróbki drewna prowadzi do wzrostu zużycia narzędzia i pogarsza jakość powierzchni obrabianego elementu. Materiałami stosowanymi obecnie w obróbce drewna są stal narzędziowa i szybkotnąca (HSS), węgliki spiekane oraz polikrystaliczny diament.
Powłoki wytwarzane na bazie chromu: Cr, Cr-N często z dodatkiem węgla są dobrze znane z obróbki tworzyw metalicznych. Ich zasadniczą zaletą są niskie naprężenia wewnętrzne powstające w trakcie nanoszenia warstwy w odróżnieniu od innych warstw np. Ti-N. Drewno i tworzywa metaliczne wykazują duże różnice w budowie chemicznej i strukturze, a także mechanizmach zużycia narzędzi podczas ich obróbki. Z tego też powodu nie jest możliwe bezpośrednie przeniesienie doświadczeń z eksploatacji modyfikowanych powłokami narzędzi do obróbki metalu na odróbkę drewna. Naturalne trudności w obróbce drewna wynikające z dużych prędkości obróbczych, konieczności obróbki„na sucho”, zmiennych parametrów charakteryzujących obrabiany materiał (jego izotropowość, twardość, wilgotność) powodowały dotychczas niewielkie zainteresowanie( zarówno środowiska drzewiarzy jak i nauki) problemami usprawniania narzędzi.
Rezultaty pracy doktorskiej znajdą praktyczne zastosowanie w przedsiębiorstwach produkcji narzędzi do obróbki drewna oraz przedsiębiorstwach obróbki drewna. Wprowadzenie do oferty przez producentów nowoczesnych wysokowydajnych narzędzi wzmocni ich konkurencyjność na dynamicznie rozwijającym się rynku obrabiarek i narzędzi do obróbki drewna. W przypadku potencjalnych użytkowników narzędzi w sektorze drzewnym i meblarskim zastosowanie nowoczesnych narzędzi wpłynie na poprawę obróbki, podwyższenie wskaźników wydajności materiałowej oraz obniżenie kosztów produkcji. Działania te wpłyną na istotną poprawę pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
Podejmowany przez doktoranta temat rozprawy doktorskiej "Trwałość eksploatacyjna narzędzi do obróbki drewna z powłokami Al-Cr-C-N w zależności od zawartości węgla" obejmuje zagadnienia związane z analizą powłok stosowanych na narzędzia do obróbki drewna oraz wskazaniem ich zalet i wad, a także modelowaniem powłoki spełniającej rygorystyczne wymagania odporności temperaturowej. Wyniki modelowania posłużą do opracowania parametrów technologii wytwarzania powłok na narzędzia do obróbki drewna. Druga część prac związana będzie z testami półprzemysłowymi i przemysłowymi, modyfikowanych powłokami narzędzi. Oceniana będzie ich trwałość na postawie wybranych parametrów zużycia ostrza narzędzia.
Praca ma innowacyjny charakter, dotyczy jednego ze strategicznych sektorów gospodarki. Wzrastające wykorzystywanie drewna i materiałów drewnopochodnych w gospodarce powoduje, że istotne stają się każde działania zwiększające wydajność produkcji i obniżające jej koszty. Jedną z kluczowych w tym względzie kwestii jest podwyższenie jakości narzędzi skrawających umożliwiających zwiększenie parametrów obróbki i wydłużenie czasu ich użytkowania.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Uczestnik dotychczas nie otrzymał nagród i wyróżn