Pettersen-Sobczyk Monika

BRANŻA: FINANSE I BANKOWOŚĆ

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: UWARUNKOWANIA WEJŚCIA PRZEDSIĘBIORSTWA BANKOWEGO NA RYNEK FINANSOWY W POLSCE

Monika Pettersen – Sobczyk urodzona 22 grudnia 1985 roku w Szczecinie. Półkrwi Norweżka. Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego z zakresu nauk ekonomicznych. Absolwentka studiów podyplomowych: Mechanizmy funkcjonowania Strefy Euro oraz Menedżer Projektu Badawczo – Rozwojowego. Od 2010 roku Asystent w Katedrze Bankowości i Finansów Porównawczych Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2013 roku nagrodzona nagrodą zespołową Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego za publikację „Systemy Bankowe krajów G20” pod redakcją prof. zw. dr hab. Stanisława Flejterskiego i prof. zw. dr hab. Jana Krzysztofa Solarza. Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu finansów i bankowości. Rozprawa doktorska „Uwarunkowania wejścia przedsiębiorstwa bankowego na rynek finansowy w Polsce” pisana w Katedrze Bankowości i Finansów Porównawczych pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Stanisława Flejterskiego.

ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Doktorantka w rozprawie doktorskiej bada problematykę wejścia nowych przedsiębiorstw bankowych na rynek finansowy w Polsce. Pod uwagę brane są zarówno banki zupełnie nowe jak również banki funkcjonujące w innych krajach, a jedynie poszerzające swoją działalność o rynek Polski. Poprzez dogłębną analizę czynników mających wpływ na sposób wejścia banku na rynek zostaną wyodrębnione te czynniki, które w najwyższym stopniu wpływają na osiąganie przewagi konkurencyjnej przez banki. Wyniki prowadzonych badań posłużą do stworzenia modelu,  jakim mogą posłużyć się inne przedsiębiorstwa bankowe aspirujące do zaistnienia na polskim rynku. Wykorzystując doświadczenia banków, po szczegółowej analizie, można będzie wskazać a tym samym uniknąć nietrafionych decyzji oraz błędów popełnionych przez banki w procesie wejścia na rynek. Ideą rozprawy doktorskiej jest stworzenie modelu wejścia przedsiębiorstwa bankowego na rynek Polski (przy uwzględnieniu barier wejścia, regulacji prawnych obowiązujących w Polsce, konkurencji, ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju, oczekiwań klientów zarówno detalicznych jak i korporacyjnych, innowacji w dziedzinie bankowości, nowoczesnych usług bankowych pojawiających się na rynku). Beneficjentami podjętych badań są przedsiębiorstwa bankowe aspirujące do wejścia na rynek Polski (zarówno całkowicie nowe banki, jak i banki funkcjonujące już w innych krajach – szczególnie istotne będzie dla nich badanie specyfiki polskiego rynku, regulacje prawne oraz badanie konkurencji i oczekiwań konsumentów) oraz klienci banków (indywidualni i instytucjonalni, w tym mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa). Stworzony model mógłby posłużyć wszystkim przedsiębiorstwom bankowym, które aspirowałyby do wejścia na rynek Polski. Dla każdego indywidualnego przypadku model ulegałby modyfikacjom, ponieważ inna byłaby sytuacja panująca na rynku, inne otoczenie konkurencyjne, inne oczekiwania klientów, inny czas wejścia.

Zaproponowany przez doktorantkę model wejścia przedsiębiorstwa bankowego na rynek może być pomocny w promowaniu Szczecina jak i całego województwa zachodniopomorskiego jako centrum bankowego, zachęcając nowe banki do lokowania na terenie województwa swoich kluczowych departamentów (stwarzając nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanej kadry).

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Doktorantka po obronie pracy doktorskiej planuje kontynuować pracę dydaktyczno-naukową na Uniwersytecie Szczecińskim. Kolejny problem badawczy jaki zostanie podjęty przez doktorantkę to uwarunkowania wyjścia przedsiębiorstw bankowych z rynku finansowego w Polsce, który stanowi kontynuację badań podjętych w rozprawie doktorskiej.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Nagroda Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego za publikację „Systemy Bankowe krajów G20” pod redakcją prof. zw. dr hab. Stanisława Flejterskiego oraz prof. zw. dr hab. Jana Krzysztofa Solarza.