Mazurkiewicz Natalia
BRANŻA: OCHRONA I KSZTAŁTOWANIE ŚRODOWISKA
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: WYKORZYSTANIE GRZYBÓW WIELKOOWOCNIKOWYCH W BIOINDYKACJI SKAŻENIA ŚRODOWISKA GLEBOWEGO METALAMI CIĘŻKIMI
Doktorantka w Katedrze Ekologii, Ochrony i Kształtowania Środowiska,
Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa,
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
Głównym założeniem pracy doktorskiej jest oznaczenie i analiza bioakumulucji metali ciężkich (Pb, Hg, Cd), pierwiastków śladowych (Cu, Ni, Cr, Zn, Mn, Fe) oraz mikro- i makroelementów w grzybach (jadalnych oraz niejadalnych) i glebie zebranej na obszarze potencjalnie zanieczyszczonym – w strefie oddziaływania Elektrowni „Dolna Odra” oraz Zakładów Chemicznych „Police” (woj. zachodniopomorskie).
Metale ciężkie są szczególnie uciążliwym problemem ochrony środowiska, ponieważ pierwiastki te nie ulegają rozkładowi, wyemitowane pozostają w środowisku na zawsze. Ulegają transformacjom w różne formy chemiczne i migrują w atmosferze, hydrosferze, litosferze i biosferze, kumulując się w ciałach organizmów żywych i przedostając się do wyższych poziomów łańcucha troficznego. Nadmierna koncentracja metali ciężkich w grzybach zebranych na terenie potencjalnie zanieczyszczonym, może mieć negatywne skutki na zdrowie konsumentów-ludzi i zwierząt. Mogą być szczególnie niebezpieczne w nadmiarze ze względu na odkładanie w strategicznych organach-nerkach, wątrobie i mózgu.
Praca doktorska obejmuje badania poziomu zawartości metali ciężkich w produktach przeznaczonych do spożycia, przede wszystkim w grzybach dziko rosnących, ale również hodowlanych. Wykonania takich badań (poszerzając analizy o warzywa i owoce) daje przedsiębiorcom zajmującym się sprzedażą żywności możliwość sprawdzenia jakości oferowanych produktów, umocnienie pozycji tzw. produktów ekologicznych. Dzięki temu zwiększy się popyt, tym samym wspierając lokalny rynek. Ponadto, upowszechnienie wiedzy na temat jakości produktów przyczyni się do dodatkowej reklamy przedsiębiorstwa oraz podwyższenia świadomości społeczeństwa na temat szkodliwości metali ciężkich.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
W dalszym toku studiów doktorantka planuje poszerzenie prowadzonych badań o sprawdzenie jakości różnych produktów spożywczych. Ponadto, uczestniczka chciałaby kontynuować dalszą edukację w kierunku odnawialnych źródeł energii.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Uczestniczka dotychczas nie otrzymała nagród i wyróżnień.