Matusiak Adriana

BRANŻA: HYDROCHEMICZNA, OCHRONA WÓD

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: ZANIECZYSZCZENIA WÓD WYBRANYCH JEZIOR WOLIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO I JEGO OTULINY, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM METALI CIĘŻKICH

Adriana Matusiak w 2011 roku podjęła studia w ramach Wydziałowego Studium Doktoranckiego ZUT w Szczecinie.

Pracę doktorską uczestniczka wykonuje w Zakładzie Hydrochemii i Biologicznych Zasobów Wód pod kierunkiem prof. dr hab. Jacka Kubiaka. W 2012 doktorantka rozpoczęła badania terenowe oraz analizę hydrochemiczną wybranych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. W ramach pracy doktorskiej uczestniczka podjęła współpracę z Wolińskim Parkiem Naukowym w Międzyzdrojach oraz z Zakładem Badania Wód i Ścieków w Szczecinie (kierownik: prof. dr hab. inż. Jacek Kubiak). Doktorantka bierze także współudział w badaniach Zakładu Hydrochemii i Biologicznych Zasobów Wód Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego  w Szczecinie, pt: „ Ocena poziomu trofii wód Pomorza Zachodniego.


Ograniczenie tempa eutrofizacji w aspekcie poprawy warunków siedliskowych ichtiofauny, wykorzystywania tych akwenów dla rekreacji oraz zwiększania zasobów wód najwyższej jakości. Analiza możliwości zastosowań chemicznych metod rekultywacji”.

Prywatnie doktorantka jest mamą dwójki dzieci. Uwielbia wszystko co jest związane z wodą tzn. żeglarstwo, pływanie, nurkowanie. Pasją uczestniczki od niedawna stało się gotowanie i bieganie.

ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Akweny w województwie zachodniopomorskim stanowią o znacznych zasobach wodnych tego rejonu kraju, wykorzystywane są jako źródło wysokiej jakości wody do spożycia, jako obiekty prowadzenia racjonalnej gospodarki  rybackiej, wykorzystywane są w turystyce i rekreacji. Mając na uwadze znaczenie wód powierzchniowych w funkcjonowaniu wielu dziedzin życia na Pomorzu Zachodnim koniecznym jest poznanie ich jakości oraz prowadzenie monitoringu. Zgodnie z Regionalną Strategią Innowacyjności w Województwie Zachodniopomorskim, obszarami realizacji badań doktorskich są takie dziedziny jak: ochrona środowiska, gospodarka rybacka oraz rybactwo i turystyka . Wdrożenie uzyskanej wiedzy na podstawie badań doktorantki pozwoli na właściwe gospodarowanie wodami i ich zasobami, efektywniejsze wykorzystanie obszarów chronionych w regionie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a tym samym na osiągnięcie lepszych wyników gospodarowania przez użytkowników wód. Stworzy też warunki do rozwoju nowych technologii i podejmowania nowych przedsięwzięć w zakresie gospodarowania wodą, co jest drugim strategicznym celem Regionalnej Strategii Innowacyjności. Region powinien dążyć do rozwoju gospodarki opartej na wiedzy, należy jednoznacznie stwierdzić, że prowadzenie racjonalnej polityki środowiskowej, racjonalnej gospodarki wodnej i rybackiej stawia przed nauką wymagania zwiększania zasobów wiedzy oraz ich wykorzystywania dla stymulowania rozwoju całego Pomorza Zachodniego, a szczególności terenów chronionych. Badania te mogą być również wykorzystane na podobnych obszarach wodnych w kraju.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

W przyszłości doktorantka chciałaby zdobyć certyfikaty zarządzania jakością ISO, certyfikaty audytora wewnętrznego ISO  9001 oraz ISO 17025. Planami na dalszą przyszłość jest także otworzenie akredytowanego laboratorium chemicznego.

Dalszy rozwój doktorantki to także: stworzenie bazy danych o jeziorach Pomorza Zachodniego, upowszechnianie wiedzy na temat ochrony wód, ekologii, wykorzystania wód w celach rekreacyjnych i turystycznych– praca przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą oraz różnego rodzaju akcje społecznościowe związane z tematyką czystości wód i źródeł zanieczyszczeń.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Uczestniczka dotychczas nie otrzymała nagród i wyróżnień.