Kołodziejek Ryszard
BRANŻA: AKWAKULTURA
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: WYKORZYSTANIE ODPADÓW PRZEMYSŁU RYBNEGO I DROBIOWEGO W ŻYWIENIU SUMA AFRYKAŃSKIEGO CLARIAS GARIEPINUS BURCHELL 1822 W CHOWIE BASENOWYM W OBIEGU ZAMKNIĘTYM
Ryszard Kołodziejek jest doktorantem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (ZUT) na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa w Zakładzie Akwakultury.
W 2009 roku ukończył studia magisterskie na kierunku Rybactwo na wyżej wymienionym wydziale. Po zakończonych studiach odbył roczny staż zawodowy w Rybackiej Stacji Doświadczalnej (RSD) w Nowym Czarnowie, należącej do Zakładu Akwakultury. Podczas stażu zapoznał się z technologią sadzowego chowu ryb, funkcjonowaniem obiegów zamkniętych oraz rozrodem gatunków słodkowodnych. Odbyty staż w RSD w pełni zobrazował mu obowiązki ichtiologa oraz pozwolił przygotować się do podjęcia pracy w Ośrodku Hodowli Ryb w Gryfinie.
Od 01.10.2011 roku jest doktorantem na ZUT w Szczecinie na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa. Studia te pozwalają doktorantowi w dalszym ciągu poszerzać wiedzę i rozwijać się w uprzednio wybranej dziedzinie.
Pasją doktoranta, oprócz wykonywania zawodu ichtiologa, jest także wędkarstwo, które uprawia w czasie wolnym.
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
Wyniki badań w postaci innowacyjnych rozwiązań technologicznych z zakresu produkcji pasz metodą ekstruzji będą upowszechniane wśród przedsiębiorców poprzez wyspecjalizowane, upoważnione do tego instytucje. Ryszard Kołodziejek wierzy, że przedstawione przez niego rozwiązania spotkają się z dużym i życzliwym zainteresowaniem ze strony licznej grupy przedsiębiorców związanych z akwakulturą. Jest przekonany, że projekt, nad którym pracuje i jego wyniki zyskają dużą aprobatę zainteresowanych osób, ponieważ przemysł paszowy w naszym kraju nadal się rozwija i szuka nowych rozwiązań w temacie produkcji pasz dla ryb, jak również tańszych komponentów do komponowania nowych mieszanek paszowych wysokiej jakości.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
Podjęte studia doktoranckie pozwoliły poszerzyć wiedzę z zakresu akwakultury, dziedziny, która jest pasją doktoranta. Po zakończeniu studiów trzeciego stopnia Ryszard Kołodziejek chciałby pozostać na uczelni i kontynuować pogłębianie wiedzy, a także udoskonalać swój warsztat pracy.
Dzięki nowym kontaktom z osobami z branży, którą zajmuje się doktorant, chciałby nawiązywać dalszą współpracę z innymi specjalistami w dziedzinie rybactwa, jak również z samymi hodowcami ryb.
Doktorant uważa, że wszelkie działania, jakie podjął pracując jako ichtiolog, przyczyniły się do wzrostu jakości jego pracy oraz lepszego funkcjonowania w świecie rybactwa. W przyszłości nadal pragnie podnosić swoje kwalifikacje i jakość swojej pracy tak, aby nie tylko dobrze realizować powierzone mu zadania, ale również doskonalić swój warsztat pracy.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
- Stypendium z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych na rok akademicki 2012 - 2013.
- Stypendium dla najlepszych doktorantów na rok akademicki 2012 - 2013.
- Stypendium dla najlepszych doktorantów na rok akademicki 2013-2014.