Kogut Tomasz
BRANŻA: GEODEZJA I KARTOGRAFIA
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: BADANIE SKUTECZNOŚCI WYKRYWANIA OBIEKTÓW DNA MORSKIEGO Z WYKORZYSTANIEM ANALIZY PEŁNEGO KSZTAŁTU FALI ODBITEJ LOTNICZEGO SKANINGU BATYMETRYCZNEGO
Studia inżynierskie w kierunku Geodezja i Kartografia odbył na Politechnice Koszalińskiej, natomiast stopień magistra uzyskał w specjalności: Geodezjia i Geoinformatyka w Hochschule Neubrandenburg w Niemczech.
W roku 2013/14 uczestniczył w siedmiomiesięcznym stażu zagranicznym w Instytucie Fotogrametrii i Geoinformacji w Uniwersytecie Leibniza w Hanowerze, podczas którego realizowałem projekt „Untersuchungen zum Einsatz der Laserbathymetrie in der Seevermessung”. W październiku 2011 roku rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Koszalińskiej w dyscyplinie Inżynieria Środowiska. Obecnie jest pracownikiem w Katedrze Geoinformatyki Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji w Politechnice Koszalińskiej na stanowisku asystenta.
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
Batymetria laserowa wykorzystuje skaner laserowy wyposażony w zieloną wiązkę lasera o długości fali 532 nm, która pozwala na penetrację słupa wody w zależności od jej przezroczystości. Pomiary podwodnej topografii (batymetrii) są jednym z najważniejszych zadań władz hydrograficznych na całym świecie. Okresowe monitorowanie dna morskiego gwarantuje bezpieczną żeglugę statków. Ze względu na umowy międzynarodowe i stale rosnący ruch morski popyt na okresowe kampanie monitoringu wzrosła. Zastosowanie skanera laserowego batymetrycznego w pomiarach dna morskiego jest alternatywą do dzisiaj stosowanych drogich pomiarów wykonywanych przy użyciu echo sondy montowanej na statku. Zebrane w ten sposób dane pozwolą na opracowanie metody klasyfikacji danych oraz badanie możliwości detekcji obiektów dna morskiego.
Proponowane w pracy zastosowanie zielonego lasera wraz z algorytmem rozpoznającym obiekty do badania powierzchni dna morskiego, mogłoby podsunąć proste rozwiązanie dla firm zajmujących się realizacją projektów poprawiania infrastruktury morskiej. Wszelkie działania na rzecz usprawniania gospodarki portowej oraz wykorzystanie w ten sposób zasobów regionalnych Pomorza Zachodniego powodują jego wzrost konkurencyjności na tle pozostałych regionów Polski jak i innych państw położonych nad Morzem Bałtyckim, a ich realizacja jest w pełni zasadna.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
- rozwijanie zagadnień związanych z lotniczą batymetrią laserową, a głównie metodami klasyfikacji chmury punktów,
- udział w stażach międzynarodowych,
- udział w grantach badawczych,
- komercjalizacja wyników badań.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Pierwsza Nagroda za najlepszy poster pt. „Automatyczna rekonstrukcja miasta 3D z nieuporządkowanego zbioru zdjęć” na I-szej Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Geoinformatyki i Teledetekcji , Warszawa 2012