Kocoń Maja

BRANŻA: INFORMATYKA I ROBOTYKA

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: MECHANIZMY ODWZOROWANIA DYNAMIKI STANÓW EMOCJONALNYCH CZŁOWIEKA NA TRÓJWYMIAROWYM MODELU GŁOWY LUDZKIEJ

 

Zainteresowania naukowe doktorantki obejmują zagadnienie syntezy ruchu twarzy człowieka
z uwzględnieniem kontekstu sytuacyjnego oraz problem interakcji człowiek-maszyna.
W rozprawie dąży do uzyskania modelu ruchu twarzy, który zostanie zaimplementowany na trójwymiarowym geometrycznym modelu głowy człowieka.




 

ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Uzyskany model początkowo posłuży jako jeden z elementów do prac dotyczących problemu interakcji człowiek - maszyna. Pierwszym etapem wdrożenia wyników badań są rozpoczęte prace nad indywidualną wizualizacją wirtualnego asystenta. Początkowo będzie to system dla komputerowego wspomagania działu obsługi klienta w zakresie doradztwa w wyborze produktu oraz udzielania informacji na temat dostępnych produktów. Jednak z czasem planowane jest umieszczenie punktu informacyjnego z graficznym interfejsem w jednej z siedzib firmy. Aktualnie w przygotowaniu jest dedykowana strona, poprzez którą będzie możliwe przetestowanie awatara i dokonanie oceny jego funkcjonalności. W ten sposób zostanie zweryfikowany poziom zainteresowania zaproponowanym produktem.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

Przeprowadzenie badań nad subiektywnym postrzeganiem opracowanego awatara przez użytkowników pozwoli określić dalsze kroki zmierzające do wprowadzenia graficznych interfejsów do kolejnych obszarów. Ze względu na rosnące zainteresowanie robotami socjalnymi oraz awatarami kwestia rozpoznawania ekspresji twarzy jest w fazie intensywnych badań. Bazując na znaczeniu komunikacji niewerbalnej, w tym mimiki twarzy, między ludźmi zauważalna jest tendencja do sprowadzenia mimiki do funkcji łączności miedzy człowiekiem a komputerem bądź robotem. Dąży się do tego, aby komunikacja między człowiekiem a maszyną była bardziej intuicyjna, opierała się na zasadach podobnych do tych funkcjonujących w relacjach międzyludzkich. W dalszych krokach zostanie podjęte zagadnienie rozpoznawania emocji. Na podstawie, stworzonej na potrzeby pracy doktorskiej, bazy sekwencji wideo przedstawiających ludzi w różnych stanach emocjonalnych zostanie przeprowadzony szereg badań pozwalających na wyodrębnienie zbioru deskryptorów. Uzyskane parametry będą tworzyły bazę cech wykorzystywaną w procesie uczenia i testowania. Nadrzędnym celem będzie zdefiniowanie deskryptorów związanych z budową antropometryczną twarzy, które pozwolą na identyfikację określonych stanów emocjonalnych. Dzięki temu awatar będzie reagował w czasie rzeczywistym na użytkownika.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Uczestniczka dotychczas nie otrzymała nagród i wyróżnień.