Harasiumiuk Filip
BRANŻA: TECHNOLOGIA ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: ZASTOSOWANIE MIKROGLONÓW W PROCESIE OCZYSZCZANIA SPECYFICZNYCH ŚCIEKÓW PRZEMYSŁOWYCH
Mgr inż. Technologii Żywności i Żywienia Akademii Rolniczej w Szczecinie.
Filip Harasimiuk jest doktorantem Zakładu Sozologii Wód Wydziału Nauk o Żywności
i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
W kręgu zainteresowań naukowych doktoranta znajduje się optymalizacja produkcji biomasy z wybranych gatunków mikroglonów. Ponadto zainteresowania naukowe dotyczą także kwestii interdyscyplinarnego wykorzystania mikroglonów, w szczególności w procesach biotechnologicznych stosowanych w ochronie środowiska oraz w różnych gałęziach przemysłu spożywczego
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
Prowadzone przez doktoranta badania naukowe są zgodne z najnowszymi światowymi trendami i mogą zostać zaaplikowane przez firmy przemysłu spożywczego. Badania te ukierunkowane są na wykorzystanie mikroglonów do oczyszczania ścieków przemysłowych o różnym składzie jakościowym i pozyskiwaniu biomasy mikroglonowej mającej wielorakie zastosowanie.
Przed wykorzystaniem badań w biznesie stypendysta zakłada w pierwszej kolejności rozpowszechnienie tematyki prowadzonego przez niego projektu. Powodem, dla którego projekt ten mógłby znaleźć zainteresowanie wśród przedsiębiorców jest możliwość produkcji biomasy (obecnie jest to surowiec deficytowy) na skalę masową, a co za tym idzie wzrost zysków. Bezpośrednim zastosowaniem badań w biznesie jest zawarcie umowy w oparciu o model partnerstwa naukowo-gospodarczego. W modelu tym, partnerem naukowym z jednej strony będzie Zakład Sozologii Wód, posiadający technologię, a z drugiej strony firma o potencjale kapitałowym oraz bezpośrednim dostępie do rynku. Sam proces komercjalizacji mógłby zostać przeprowadzony przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii. O jego wyborze zadecydują negocjacje z zainteresowanym partnerem biznesowym.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
Na podstawie eksperymentów przeprowadzonych w pierwszej fazie projektu wyodrębnione zostały gatunki mikroglonów, które zostaną wykorzystane w kolejnych badaniach.
Badania te obejmować będą m.in.:
- określenie stopnia redukcji wybranych zanieczyszczeń w ściekach przemysłowych;
- określenie wpływu dostępności CO2 na przebieg procesu redukcji wybranych grup zanieczyszczeń;
- określenie stopnia redukcji wybranych zanieczyszczeń z uwzględnieniem zastosowania monokultur i polikultur mikroglonów;
- określenie faktorów redukcji wybranych zanieczyszczeń oraz przyrostu biomasy mikroglonów;
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Udział w Międzynarodowym projekcie o akronimie "Generation Balt - Maritime Sector Training Programme" pod przewodnictwem Lidera Projektu Uniwersytetu w Rostocku.