Cyberny Remigiusz

BRANŻA: PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY

TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: OPRACOWANIE METODY POZYCJONOWANIA WYBRANYCH GATUNKÓW RYB SŁODKOWODNYCH DLA POTRZEB PROJEKTOWANIA MASZYN DO ICH OBRÓBKI

Remigiusz Cyberny urodzony 14.04 1986 roku w Koszalinie. Ukończył szkołę Gimnazjum numer 7
w Koszalinie, a następnie Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie. W 2005 roku rozpoczął studia na Politechnice Koszalińskiej na Wydziale Mechanicznym na kierunku Technika Rolnicza i Leśna. Po ukończeniu studiów rozpoczął studia doktoranckie na Katedrze  Procesów i Urządzeń Przemysłu Spożywczego, gdzie obecnie kontynuuje naukę a w 2014 r. otworzył przewód doktorski.




Prowadzone badania opierają się na orientacji położenia ryb w czasie ich obróbki maszynowej.  Badania prowadzone będą w dwóch etapach. W pierwszym dokonana będzie analiza stanu technicznego w zakładach przetwórstwa rybnego w województwie. Na podstawie zebranych informacji stwierdzono, że istnieje potrzeba budowania maszyn charakteryzujących się uniwersalizacją, małymi gabarytami oraz niską ceną stanowiącą warunek zakupu przez małe przedsiębiorstwa. W drugim etapie prowadzone będą badania orientacji położenia różnych gatunków ryb  słodkowodnych, a w rezultacie projektowanie maszyn do odgławiania, patroszenia i płatowania. Dzięki tym badaniom wiele małych i mikro przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim będzie mogło nabyć taką maszynę i obrabiać na niej wiele gatunków ryb słodkowodnych.

ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:

Prowadzone  badania i analizy ukierunkowane są na zmechanizowanie dotychczas wykonywanych ręcznie pracochłonnych operacji odgławiania, patroszenia i płatowania różnych gatunków ryb  słodkowodnych. Celowość realizowania projektu wynika z potrzeb szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach przetwórstwa ryb słodkowodnych hodowanych w Polsce. Nadanie rybom wymaganej orientacji położenia, w których ich wzdłużna płaszczyzna symetrii jest równoległa i prostopadła do płaszczyzny noży do kontynuujących cięcie, warunkuje zarówno eliminowanie możliwości powstawania wad produktu oraz stwarza podstawy projektowania maszyn charakteryzujących się uniwersalnością pod względem gatunków obrabianych ryb. Brak jest podstaw naukowych, wiedzy oraz zasad tworzenia uniwersalnych maszyn do obróbki ryb słodkowodnych na podstawie ich orientacji położenia. Brak jest również szczegółowego opisu mechanizmów nadania rybom orientacji przestrzennego położenia podczas transportu i operacji patroszenia, płatowania i odgławiania. Orientacja położenia ryb w maszynie ma na celu jej przestrzenne usytuowanie, żeby płaszczyzna wzdłużnej symetrii ciała, linii w której znajduje się pozioma linia kręgosłupa i linia płetwy grzbietowej a ta z kolei była prostopadła i równoległa do płaszczyzny noży do obróbki. Taka orientacja  położenia przestrzennego ryby zapewnia uniknięcie błędów w obróbce a dzięki temu spełnia wymogi jakościowe. Innowacyjne badania ukierunkowane są na stworzenie podstaw projektowych nowego sposobu orientacji położenia ryb w stosunku do narzędzi obróbki maszynowej, które tworzą wybrane parametry, określające kształt różnych gatunków ryb słodkowodnych. Ich realizacja znacznie poszerzy wiedzę w tym zakresie i ograniczy straty surowca podczas obróbki.

Rozwój współpracy z firmami oceniany jest jako realny i konieczny do zrealizowania pracy doktorskiej. Proponowane zadanie odpowiada kilkudziesięciu mikro i małych przedsiębiorstw  przetwórstwa ryb słodkowodnych i morskich ( blisko 70 w województwie zachodniopomorskim), w których obróbka ryb wielu gatunków odbywa się wciąż ręcznie. Nowe podejście wpłynie na zmniejszenie strat, a jednocześnie umożliwi odzysk odpadów i ich wykorzystanie np. na pasze i produkty techniczne. Wartością zakresu koncepcji pracy doktorskiej stosunku do obecnego stanu wiedzy będzie stworzenie sposobu zapewnienia prawidłowej orientacji przestrzennej różnych gatunków ryb słodkowodnych i morskich o kształcie wrzecionowatym podczas ich obróbki maszynowej.

Stworzenie materialne podstaw innowacyjnego zmechanizowania obróbki ryb, w których ryba będzie miała nadaną wymaganą orientację położenia.  Dotychczas nie stworzono w miarę prostego i uniwersalnego, dla różnych gatunków ryb, sposobu realizacji operacji orientacji przestrzennego położenia, w którym wykorzystano by symetryczność mechanizacji obróbki ryb słodkowodnych i podobieństwo kształtów w budowie ich ciała. Przeprowadzone badania pozwolą na stworzenie podstaw projektowania  takich maszyn.

Problemy podejmowane w pracy są ważne dla rozwoju i stanowią podstawę innowacyjnego podejścia do sterowania, stwarzając możliwość nowych sposobów konstrukcji maszyn.
W województwie zachodniopomorskim istnieje ponad 70 zakładów przetwórstwa ryb, w których ryby słodkowodne obrabiane są ręcznie (za wyjątkiem pstrąga). Te przedsiębiorstwa za wyjątkiem kilku dużych zaliczane są do grupy mikro- i małych przedsiębiorstw, czyli zatrudniają od kilku do kilkunastu pracowników. Operacje ręcznej obróbki ryb zaliczane są do prac uciążliwych i bardzo pracochłonnych. W przetwórstwie ryb słodkowodnych i morskich występuje sezonowość w połowach, co powoduje konieczność przerabiania znacznych ilości surowca w bardzo krótkim okresie czasu ze względu na specyfikę surowca (szybkie psucie się ryb). Ryby powinny być sprzedawane głównie w stanie świeżym i obrobionym do postaci handlowych form obróbki, jakimi są: tuszki, płaty i filety. Obróbka ryb stwarza wartość dodaną, umożliwia odzysk odpadów i ich wykorzystanie na pasze i produkty techniczne. Istnieje potrzeba budowania w kraju maszyn charakteryzujących się uniwersalizacją, małymi gabarytami, niska ceną stanowiącą warunek zakupu przez mikro- i małe przedsiębiorstwa. Dotychczas maszyny, które stanowią przedmiot badań pracy nie są produkowanie również za granicą.

PLANY DALSZEGO ROZWOJU:

  1. Określenie możliwości wykorzystania zmienności kątów w budowie ciała ryb dla pozycjonowania ich położenia przy pomocy czujników podczerwieni i zastosowania do tego celu płaszczyzny świetlnej wskaźnika laserowego.
  2. Rozbudowa stanowiska badawczego niezbędnego do badania orientacji położenia różnych gatunków ryb słodkowodnych z wykorzys - taniem czujnika laserowego.
  3. Zastosowanie otrzymywanych wartości parametrów kątowych do stworzenia modelu maszyny do obróbki ryb, spełniającej wymagania technologiczne.
  4. Badanie sposobu orientacji przestrzennej ryb, pozycjonowania oraz pomiaru długości głowy ryb w stosunku do noży w operacji płatowania z możliwością  regulacji ich rozstawu.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Uczestnik dotychczas nie otrzymał nagród i wyróżnień.