Chodań Natalia
BRANŻA: OCHRONA WÓD
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: ZAWARTOŚĆ METALI CIĘŻKICH W WODACH WYBRANYCH JEZIOR ZLEWNI RZEKI TYWY NA TLE OGÓLNYCH WARUNKÓW HYDROCHEMICZNYCH ORAZ WARUNKÓW SIEDLISKOWYCH ICHTIOFAUNY
Natalia Chodań studiowała Ochronę Środowiska na Akademii Rolniczej w Szczecinie. W Katedrze Toksykologii byłej AR w Szczecinie prowadziła badania nad wspływem metali ciężkich na rośliny, które były zakończone obroną pracy magisterskiej nt. Wyznaczanie LC50 metali ciężkich dla grochu siewnego Pisum sativum. Następnie doktorantka podjęła studia III st. na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.
Obecnie uczestniczka pracuje w branży farmaceutycznej.
Natalia Chodań Interesuje się fotografią i turystyką górską. Jej hobby to muzyka i instrumentalistyka, zatem wolny czas spędza w towarzystwie dobrych dźwięków.
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
Wdrożenie wyników badan doktorantki umożliwi racjonalne podejmowanie przedsięwzięć inwestycyjnych w obrębie badanych akwenów. Umożliwi ich ochronę i ewentualne działania rekultywacyjne i renaturyzacyjne. Takie działania będą stymulowały rozwój obszarów wiejskich, podniosą poziom jakości życia w regionie, poprzez możliwość podjęcia działań w kierunku podniesienia jakości środowiska wodnego. Stypendium dla doktorantów stwarza możliwości finansowe na przeprowadzenie badań w szerszym aspekcie. Umożliwia szczegółowe wykonanie analiz chemii wód oraz zakup specjalistycznego sprzętu ułatwiającego pracę w terenie. Doktorantka wierzy, że dzięki temu, spodziewane rezultaty w większym stopniu przełożą się na praktyczne zastosowanie uzyskanej wiedzy przez rybackich i turystycznych użytkowników wód.
Korzyści jakie będą wynikać z przeprowadzonych przez doktorantkę badań to wiedza, która będzie niewątpliwie przydatna w podejmowaniu decyzji w zakresie gospodarowania wodami, w zakresie gospodarki rybackiej oraz w zakresie rekreacji i wypoczynku w odniesieniu do wód znacznego obszaru Pomorza Zachodniego. Dotychczas brak jest badań środowiska wodnego na Pomorzu Zachodnim z wykorzystaniem metody spektrometrii masowej stosującej wzbudzenie plazmąa(ICP-MS), obecnie najnowocześniejszej i najbardziej precyzyjnej metody badania metali.
Innowacyjność badań doktorantki polega na tym, iż obejmują one po raz pierwszy wody znacznego obszaru Pomorza Zachodniego, a badania są prowadzone przy użyciu najnowocześniejszych technik analitycznych. Wdrożenie wiedzy uzyskanej na podstawie ww. badań pozwoli na właściwe gospodarowanie wodami i ich zasobami, efektywniejsze wykorzystanie obszarów wodnych w regionie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a tym samym na osiągnięcie lepszych wyników gospodarowania przez użytkowników wód. Wdrożenie tej wiedzy umożliwi racjonalne podejmowanie przedsięwzięć inwestycyjnych, umożliwi ochronę i ewentualne działania rekultywacyjne i renaturyzacyjne badanych wód. Uzyskana wiedza przyczyni się do rozwoju obszarów wiejskich, pozwoli na podejmowanie decyzji zmierzających do podniesienie jakości życia w regionie, poprzez zachowanie wysokiej jakości środowiska.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
Wynikiem badań doktorantki jest wiedza, która zostanie rozpowszechniona głównie poprzez publikacje w czasopismach naukowych (krajowych i zagranicznych), biuletynach oraz publikacjach periodycznych jak i zwartych. Wyniki badań zostaną udostępnione służbom ochrony środowiska oraz władzom terenowym celem wykorzystania do bieżącej działalności, będą one dostępne również dla organizacji rybackich. Planowane jest również przedstawianie tych wyników na konferencjach naukowych i branżowych, m. in. w trakcie Kongresu Limnologów Polskich, zjeździe Hydrobiologów Polskich oraz Kongresie Geografów. Uzyskana wiedza będzie wykorzystywana również w trakcie procesu dydaktycznego na Wydziale nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie m. in. z przedmiotu „Hydrochemia i ochrona wód”. Działania te będą służyły szerokiemu upowszechnianiu wiedzy na temat znaczenia jezior w środowisku przyrodniczym i gospodarczym. Jako metody rozpowszechniania badań doktorskich i ich wdrażanie w gospodarce, kulturze i ochronie zdrowia mogą służyć również sesje naukowe, wykłady i odczyty. To wszystko będzie służyć popularyzacji wiedzy na temat znaczenia jezior w środowisku przyrodniczym i gospodarczym.
Wyniki badań zostaną udostępnione w następujący sposób:
- Przekazanie rozprawy doktorskiej służbom ochrony środowiska.
- Przekazanie rozprawy doktorskiej władzom województwa i władzom terenowym.
- Przekazanie rozprawy do ogólnego dostępu dla społeczeństwa w Bibliotece ZUT w Szczecinie.
- Publikacje w periodykach naukowych o zasięgu międzynarodowym i krajowym.
- Wystąpienia na kongresach naukowych w kraju i zagranicą.
- Wykorzystanie w trakcie procesu dydaktycznego na ZUT.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Uczestniczka dotychczas nie otrzymała nagród i wyróżnień.