Majewska Anna
BRANŻA: BIOTECHNOLOGIA, ZOOTECHNIKA
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: ANALIZA ZMIENNOŚCI NUKLEOTYDOWEJ GENU RECEPTORA KINAZY TYROZYNOWEJ C – KIT KOTÓW RASY RAGDOLL
Anna Maria Majewska jest absolwentką kierunku Biotechnologia na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Obecnie realizuje pracę doktorską na Katedrze Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt , również na ZUT w Szczecinie. Temat pracy dotyczy genetycznych uwarunkowań umaszczenia kotów. Poza tym doktorantka zajmuję się również genetyką innych zwierząt hodowlanych (krowy, norki, szynszyle).
Opiekunem naukowym doktorantki jest prof. dr hab. Marek Kmieć. Pracę inżynierską oraz magisterską realizowała na Katedrze Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin pod kierunkiem prof. dr hab. Piotra Masojcia. Uczestniczka niezwykle dobrze odnajduję się jako pracownik naukowy. Prowadzenie badań w ulubionej dziedzinie nauki – genetyce, tworzenie publikacji naukowych, jak również zajęcia dydaktyczne ze studentami sprawiają jej ogromną radość. Poza uczelnią Anna Majewska lubi posłuchać dobrej muzyki (przede wszystkim muzyki rockowej i alternatywnej), obejrzeć ciekawy film (Kubrick, Lynch, Tarantino, Kieślowski – filmy tych reżyserów ceni najbardziej). Jest także fanką kryminałów wrocławskiego pisarza Marka Krajewskiego. Z natury jest osobą ambitną, pracowitą i pogodną, z nadzieją patrzy w przyszłość. Jeżeli natomiast coś zakłóci jej spokój to bieganie jest dla niej najlepszym sposobem na wycieszenie emocji.
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
Prowadzone w trakcie realizacji pracy doktorskiej badania dotyczą genetycznych uwarunkowań umaszczenia kotów. Efektem końcowym tych badań będzie stworzenie testu genetycznego opartego na biologii molekularnej, który pozwoli hodowcom kotów wybrać do krzyżowania między sobą osobniki w ten sposób, aby z krzyżowań tych powstały kocięta o określonym kolorze futra. To z kolei jest niezwykle cenną i pożądaną przez nabywców kotów informacją. Możliwość uzyskania takiej informacji z pewnością zwiększy sprzedaż kotów.
W przyszłości będzie można stworzyć testy molekularne dla innych genów i poszerzyć je o nowe gatunki zwierząt. Wykorzystanie genetyki molekularnej dla zwiększenia korzyści materialnych w przedsiębiorstwie jest z pewnością posunięciem niezwykle innowacyjnym. Zresztą już tematyka, związana z hodowlą zwierząt rasowych i badaniem ich umaszczenia na poziomie genetyki molekularnej sama w sobie jest innowacją. Wdrożenie jej zatem w gospodarkę województwa zachodniopomorskiego z pewnością spowoduje pobudzenie kreatywności i przedsiębiorczości oraz promocję innowacyjności.
Przedsięwzięcia tego typu powinny być realizowane, ponieważ nasze województwo w rankingach promocji innowacyjności na tle innych regionów nie wypada dobrze – zajmuje jedno z ostatnich miejsc.
Wyniki badań prowadzonych w ramach pracy doktorskiej mogą podnieść opłacalność prowadzania licznych na terenie Województwa Zachodniopomorskiego hodowli kotów (czy też innych zwierząt rasowych). Zachęcą także do zakładania nowych hodowli.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
W niedalekiej przyszłości doktorantka planuje odbyć praktyki (krajowe bądź zagraniczne)
w jednostkach dydaktyczno – badawczych lub też w laboratoriach przy zakładach produkcyjnych. Swoją przyszłość zawodową Anna Maria Majewska wiążę właśnie z tymi miejscami.
W ramach poszerzenia swoich kwalifikacji stypendystka uczęszcza na kurs języka angielskiego, aby mieć kontakt z tym jakże ważnym w naukowym świecie językiem. Doktorantka posiada także certyfikat kontrolera jakości (norma ISO 9001:2008). W przyszłym roku uczestniczka rozpocznie Podyplomowe Studia Pedagogiczne na Uniwersytecie Szczecińskim. Anna Majewska uważa, że te dodatkowe umiejętności ułatwią jej w przyszłości znalezienie wymarzonej pracy.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
- W czasie trwania studiów zarówno inżynierskich jak i magisterskich, otrzymywała stypendia naukowe.
- Od rozpoczęcia studiów doktoranckich otrzymuje stypendium projakościowe oraz naukowe.