Andrys Dominika
BRANŻA: BIOTECHNOLOGIA ROŚLIN, CHEMIA KOSMETYCZNA
TEMAT PRACY DOKTORSKIEJ: KULTURY IN VITRO LAWENDY WĄSKOLISTNEJ (LAVANDULA ANGUSTIFOLIA MILL.) I ICH WYKORZYSTANIE DO POZYSKANIA METABOLITÓW WTÓRNYCH
Dominika Andrys jest doktorantką Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Badania realizuje na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa,
w Katedrze Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin. Ukończyła kierunek Biotechnologia (ZUT w Szczecinie, jednolite studia magisterskie), a także studia podyplomowe
„Chemia kosmeceutyczna” (Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu).
Interesuje się biotechnologią roślin, głównie wykorzystaniem związków naturalnych
w chemii kosmetycznej. W wolnych chwilach doktorantka opracowuje receptury kosmetyczne kremów, a także kosmetyków kolorowych. Jej pasją jest również fotografowanie oraz podróżowanie.
Kontakt: dominika.andrys@zut.edu.pl
ZASTOSOWANIE BADAŃ W BIZNESIE:
W badaniach prowadzonych w trakcie realizacji pracy doktorskiej doktorantka pragnie połączyć wiedzę teoretyczną i praktyczną zdobytą podczas dotychczasowej edukacji – chemię kosmetyczną i biotechnologię. Jednym z celów pracy doktorskiej jest opracowanie receptur kosmetycznych, mających w swoim składzie roślinne metabolity wtórne, pełniące funkcję naturalnych konserwantów.
Metabolity wtórne (olejki eteryczne) produkowane są przez rośliny często w bardzo niewielkich ilościach lub w szczególnych momentach rozwojowych np. w odpowiedzi na stres. Metodą pozwalającą na bardzo wydajną produkcję metabolitów, w sterylnych, kontrolowanych warunkach, jest metoda roślinnych kultur tkankowych in vitro, gdzie czynnikiem stresowym mogą być substancje nazywane elicytorami. Namnażanie tkanek na pożywkach zawierających w swoim składzie elicytory (np. kwas jasmonowy) pozwala na uzyskanie roślinnych metabolitów wtórnych o bogatszym składzie, zawierających większą ilość pożądanych związków (zgłoszenie patentowe Andrys D., Kulpa D. Pożywka do produkcji tkanek lawendy wąskolistnej w kulturach in vitro zawierających podwyższoną ilość związków biologicznie czynnych). Wykazują one również zwiększoną aktywność antymikrobiologiczną oraz antyoksydacyjną w stosunku do metabolitów pozyskiwanych komercyjnie.
Na bazie uzyskanych roślinnych metabolitów wtórnych, opracuję receptury kosmetyczne emulsji do pielęgnacji twarzy typu olej w wodzie (O/W) oraz woda w oleju (W/O). Wykorzystanie roślinnych metabolitów wtórnych ma przede wszystkim na celu przedłużenie trwałości sporządzonych receptur kosmetyków. W związku z czym nie trzeba dodawać do nich parabenów, stanowiących silnie uczulające substancje konserwujące. Wykonywane prace łączą jednocześnie badania podstawowe z elementami biotechnologii oraz z możliwościami aplikacyjnymi. Uzyskane wyniki badań podczas realizacji założeń pracy doktorskiej mogą być interesującym zagadnieniem głównie dla przemysłu kosmetycznego, ale również farmaceutycznego, perfumeryjnego oraz spożywczego.
Przemysł kosmetyczny szuka coraz to nowszych i innowacyjnych metod produkcji kosmetyków. Nie bez znaczenia są tutaj naturalne składniki, obecnie znacznie częściej wchodzące w skład receptur kosmetycznych, jak i aktywne substancje biologicznie czynne mogące stanowić alternatywę dla syntetycznych konserwantów. Co więcej wyizolowanie naturalnych substancji jest bezpieczne i nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Ważnym elementem upowszechnienia wiedzy oraz praktycznego wykorzystania otrzymanych przez doktorantkę wyników badań jest nawiązanie współpracy z firmą kosmetyczną, która zajmuje się produkcją kosmetyków opartych tylko na składnikach pochodzenia naturalnego.
PLANY DALSZEGO ROZWOJU:
Jednym z priorytetów Dominiki Andrys jest wdrożenie do produkcji opracowanej przez nią metody otrzymywania konserwantów pochodzenia naturalnego, a także opracowanych receptur kosmetycznych. Doktorantka cały czas pragnie poszerzać swoją wiedzę o nowe zagadnienia z zakresu chemii kosmetycznej. Ważne jest również dla niej ciągłe doskonalenie i rozwijanie się w różnych gałęziach biotechnologii, a także prezentowanie uzyskanych wyników badań na konferencjach.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Stypendia zagraniczne:
- Laboratorium mikrobiologiczne, University College Cork, Irlandia, czerwiec-sierpień 2008. – realizacja projektu ‘Construction of a bioluminescent propanediol-utilising E.coli strain.’ (‘Konstrukcja bioluminescentnego szczepu E.coli rozkładającego propanediol’).
- Realizacja projektu w ośrodku naukowym w Norwegii, październik 2014-grudzień 2014.
Nagrody i wyróżnienia:
- Wyróżnienie za prezentację posteru podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Doktorantów i Młodych Naukowców „Per scientiam ad salutem aegroti”. 9-10 maja 2014, Bydgoszcz.
- Wyróżnienie za czynne włączanie się do dyskusji naukowej w trakcie Konferencji Młodych Naukowców. 1grudnia 2013, Poznań.
- Drugie miejsce w sekcji Biotechnologia (sesja posterowa) na konferencji „“The 8th International Conference of Young Naturalists. From Biotechnology to Environmental Protection. The interdisciplinary meeting of young naturalists. 7-9 listopada 2013, Zielona Góra.
- Wpis do Złotej Księgi Absolwentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za osiągnięcia i bardzo dobre wyniki w nauce. 16 grudnia 2010r., ZUT, Szczecin.