Rodzinna atmosfera i fachowa opieka – powstało kolejne mieszkanie chronione dla seniorów.

Dodano przez: Daniel Sawicki

Sześć kameralnych pokoi, wspólny salon, kuchnia, jadalnia i trzy łazienki – łącznie 250 metrów kwadratowych. Do takiego mieszkania w kamienicy przy al. Piastów w Szczecinie wprowadzi się w marcu 14 szczecińskich seniorów, którzy przez całą dobę będą pod opieką wykwalifikowanego personelu. Jednocześnie mieszkanie ma im zapewnić większą prywatność i być kameralną alternatywą dla domów pomocy społecznej.
 

- Wychodzimy naprzeciw potrzebom seniorów – powiedział, podczas oficjalnej prezentacji mieszkania, Piotr Krzystek, Prezydent Miasta. – Mieszkania chronione to bardzo przyjazna forma opieki nad osobami, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować we własnych środowiskach. Jest to bardzo dobre uzupełnienie systemu wsparcia seniorów w naszym mieście – dodał.
 

Mieszkanie powstało z trzech mniejszych lokali i nie ma w nim żadnych ograniczeń dla osób niepełnosprawnych. - Mieszkanie jest całkowicie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych, wyposażone w elementy przyzywowe – mówi Marta Giezek, dyrektor szczecińskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. – Od 1 marca mieszkańcy będą mieli też zapewnione zabezpieczenia w system Tele-Kardio. Jest tu również wózek inwalidzki i schodołaz. Jak dodaje Maciej Homis, rzecznik szczecińskiego MOPR-u, kuchnia również jest przygotowana dla seniorów. W niej opiekunki wraz z seniorami będą przygotowywać posiłki. – Mamy też wyposażoną łazienkę, również przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Można wjechać do niej z wózkiem. Jest instalacja alarmowa i jeśli coś się dzieje, senior może uruchomić ją poprzez pociągnięcie czerwonego sznurka. Włącza się alarm i wtedy personel wie, że do takiej łazienki należy się udać i sprawdzić co się dzieje z seniorem – tłumaczy Maciej Homis.
 

Pierwsi lokatorzy są już wybrani. To osoby, które nie mogą już funkcjonować w swoim miejscu zamieszkania, wymagają całodobowej opieki i pielęgnacji. Takie rozwiązanie zaproponowali im pracownicy socjalni MOPR. To szóste tego typu miejsce w Szczecinie. W pięciu do tej pory funkcjonujących znalazły się miejsca dla 28 seniorów. Obecnie ta liczba wzrośnie do 42 miejsc –  informuje Maciej Homis.
 

Nowe lokale pochodzą z zasobów Towarzystwa Budownictwa Społecznego Prawobrzeże oraz Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Natomiast środki finansowe na częściowy remont, wyposażenie i utrzymanie mieszkania oraz fachową opiekę dla seniorówpochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach projektu „Kreator Bezpieczeństwa”, realizowanego przez MOPR w Szczecinie. Oznacza to, że przez najbliższe pięć lat lokatorzy nie będą i ponosić żadnych kosztów związanych z przebywaniem w mieszkaniu chronionym.Jedyny koszt jaki będą pokrywać to opłata za środki czystości oraz wyżywienie – tłumaczy Maciej Homis.
 

Mieszkania chronione to coraz popularniejsza alternatywa dla domów pomocy społecznej i – jak zapowiedzieli przedstawiciele MOPR – w Szczecinie będą powstawać następne takie miejsca. – Wspólnie z STBS-em poszukujemy kolejnych lokali, trzy z nich już są w dość zaawansowanej formule do oddania – mówi Marta Giezek. – Myślę, że do końca roku te trzy lokale zostaną oddane, z tego jeden z nich również będzie przygotowany ze środków RPO WZ.

 

Powyższy materiał dot. projektu: „Kreator Bezpieczeństwa”, którego Wnioskodawcą jest Gmina Miasto Szczecin. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Działania 7.6 Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020