Jak skorzystać z Programu
Chcąc skorzystać z programu można przygotować własny projekt lub zostać uczestnikiem w projektach realizowanych przez innych. Ta druga opcja nie wymaga szczególnego wysiłku ani przejścia skomplikowanych procedur. Są to możliwości które pomogą podnieść własne kwalifikacje, uzyskać pomoc w radzeniu sobie na rynku pracy lub w trudnych sytuacjach życiowych, bądź otrzymać wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Druga forma wsparcia dotyczy realizacji własnych projektów. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą lub reprezentujesz inny podmiot mający osobowość prawną, na przykład jednostkę samorządu, fundację lub stowarzyszenie, możesz starać się o wsparcie.
Program ma charakter ogólnopolski i jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Powstał na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia, innowacji społecznych oraz współpracy ponadnarodowej. W perspektywie finansowej 2014-2020, Program Wiedza Edukacja Rozwój wynika z doświadczeń i realizacji programów operacyjnych w poprzednich perspektywach. Stanowi uzupełnienie Regionalnych Programów Operacyjnych, gdzie zaangażowana jest większość środków EFS i gdzie finansowane są przedsięwzięcia dedykowane konkretnym osobom i grupom. W pierwszej osi priorytetowej „Osoby młode na rynku pracy", wsparcie kierowane jest bezpośrednio do nich. Są to osoby w wieku 15-29 lat, pozostające bez pracy (również niezarejestrowane w urzędach pracy), w tym w szczególności osoby, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. kategoria NEET). W województwie zachodniopomorskim, Instytucją Pośredniczącą dla nich czyli m.in. prowadzącą nabory wniosków i wybierającą projekty do dofinansowania jest Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie.
„Zapoznaj się z aktualnymi projektami”
Kto może być uczestnikiem projektu?
Uczestnikiem projektu w ramach działań regionalnych Osi Priorytetowej I może być osoba młoda, w tym niepełnosprawna, w wieku 15-29 lat, pozostająca bez pracy, która nie uczestniczy w kształceniu i szkoleniu (tzw. kategoria NEET), w tym w szczególności osoba niezarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Osoba młoda z kategorii NEET to osoba w wieku 15-29 lat, która spełnia łącznie trzy warunki:
- nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo)
- nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym)
- nie szkoli się (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy).
(Studenci studiów zaocznych i wieczorowych kwalifikują się do kategorii NEET. Tylko osoby młode kształcące się w trybie stacjonarnym nie spełniają definicji tej kategorii. Pod pojęciem „do 29 lat" kwalifikuje się również osoby, które ukończyły 29 rok życia, czyli te, które nie ukończyły jeszcze 30 lat).
Jakie są główne typy beneficjentów?
- Powiatowe Urzędy Pracy
- Ochotnicze Hufce Pracy
- Partnerzy Społeczni
- Organizacje Pozarządowe
- Niepublicze agencje zatrudnienia
Jakie są cele wsparcia ?
Osoby młode które zakwalifikują się do udziału w projekcie będą mogły skorzystać ze wsparcia w zakresie:
- Pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy – oferty pracy, doradztwo zawodowe.
- Podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz lepszego dopasowania do potrzeb rynku pracy – szkolenia, kursy.
- Pomocy w zdobyciu doświadczenia zawodowego - staże, praktyki zawodowe, zatrudnienie subsydiowane.
- Mobilności zawodowej – np. zmiana miejsca zamieszkania, w celu podjęcia pracy w innym mieście, mobilność zawodowa w ramach sieci EURES
- Pomocy osobom niepełnosprawnym w zmniejszeniu barier, jakie napotykają młode osoby niepełnosprawne w zakresie zdobycia i utrzymania zatrudnienia.
- Działania mające na celu wsparcie osób młodych w zakładaniu i prowadzenia własnej działalności gospodarczej poprzez udzielanie dotacji oraz realizacje szkoleń, doradztwa umożliwiającego uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia własnej firmy oraz wsparcie pomostowe.