Gotowi na karierę! Wsparcie dla młodych na start.
Z różnych powodów, często związanych z sytuacją życiową, potrzebami i aspiracjami młodzi ludzie zgłaszają się do ochotniczych hufców pracy (OHP). Wielu z nich szuka tam wsparcia w trudnych momentach, takich jak brak wykształcenia czy trudności w znalezieniu pracy. wiele osób decyduje się na uczestnictwo w OHP, aby skorzystać z programów edukacyjnych i rozwojowych, szukając możliwości rozwijania swoich umiejętności zawodowych, aby lepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy. I warto tez dodać, że dla wielu jest to miejsce w którym można nawiązać nowe znajomości i zintegrować się z rówieśnikami.
Projekt „Gotowi na karierę”, współfinansowany ze środków unijnych, odpowiada na wszystkie te potrzeby. To nowe działanie którego podjęła się Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy
Indywidualne podejście – klucz do sukcesu
Na początku uczestnictwa w projekcie przeprowadzana jest dokładna diagnoza kompetencji społecznych i zawodowych każdego młodego człowieka. Pozwala to na dostosowanie zakresu wsparcia oraz wybór odpowiednich kursów i szkoleń w których mogą uczestniczyć. To dzięki indywidualnemu podejściu do każdego uczestnika, projekt ukierunkowany jest na praktyczne rozwiązania i zindywidualizowane formy wsparcia, dostosowane do aktualnych potrzeb zawodowych oraz społecznych tych młodych ludzi.
Wyzwania rynku pracy
Rynek pracy stawia przed młodymi ludźmi wiele wyzwań. Brak doświadczenia, szybko zmieniające się wymagania pracodawców oraz rosnąca konkurencja sprawiają, że samo wykształcenie często nie wystarcza, aby zdobyć stabilne zatrudnienie. Jednym z głównych celów projektu jest nabycie przez młodzież praktycznych umiejętności. Projekt oferuje szeroką gamę kursów zawodowych, dzięki którym młodzi ludzie mogą zdobywać konkretne kwalifikacje – od umiejętności praktycznych potrzebnych w danym zawodzie, po zaawansowane kursy cyfrowe i prawo jazdy kat. B. Uczestnicy będą mieli możliwość nauki nowego zawodu, innego niż ten, w którym się kształcą, dopasowanego do ich potrzeb i aktualnych wymagań rynku pracy.
Projekt obejmuje także doradztwo zawodowe i wsparcie opiekunów, psychologów, które mają pomóc młodym ludziom skutecznie odnaleźć się w nowych sytuacjach i wyzwaniach zawodowych. Opiekun grupy prowadził będzie działa prewencyjnie, ograniczając zagrożenie wykluczeniem zawodowym i społecznym. Będzie odpowiedzialny za motywowanie uczestników do aktywnego udziału w projekcie, będzie reagował na potrzeby oraz monitorował ich postępy.
Łamiemy bariery
Realizatorzy projektu zdają sobie sprawę z różnorodnych barier, z jakimi mierzy się młodzież w trudnej sytuacji życiowej. Aby zapewnić im pełny dostęp do oferowanego wsparcia, przewidziano dodatkowe udogodnienia. W ramach projektu młodzi ludzie mogą liczyć na:
- bezpłatne formy wsparcia – w ramach projektu pokrywane są wszystkie koszty szkoleń i kursów, co pozwala na dostęp nawet osobom w trudnej sytuacji finansowej;
- stypendia i zwrot kosztów dojazdu – dodatkowe wsparcie finansowe, umożliwi udział nawet tym, którzy z powodów finansowych nie mogliby uczestniczyć w kursach realizowanych np. poza ich miejscem zamieszkania;
- dostosowanie terminów i formy zajęć – elastyczny harmonogram szkoleń, umożliwi naukę i pracę w dogodnym dla uczestników terminie, a krótsze formy wsparcia pozwolą na udział tych, którzy mają ograniczone możliwości czasowe.
Budowanie kompetencji społecznych i wiary w siebie
Jednym z głównych założeń projektu jest także wsparcie młodzieży w rozwoju umiejętności społecznych – umiejętności komunikacji, pracy w grupie, zarządzania sobą w czasie i podejmowania decyzji. Kompetencje te są kluczowe nie tylko w pracy, ale także w codziennym życiu. W ramach szkoleń i warsztatów młodzież zdobędzie narzędzia, które pomaga im lepiej radzić sobie z wyzwaniami i rozwijać swoją samodzielność. Nabędą umiejętność doradzania innym, pracowania w zespole, wypracowywania kompromisu, motywowania innych, wspierania współpracowników czy przyjmowania konstruktywnej krytyki. Dzięki tym działaniom nauczą się radzenia w różnych sytuacjach zawodowych. Dla wielu uczestników to szansa, aby zmienić podejście do własnych umiejętności, odkryć swoje mocne strony i zdobyć pewność, która ułatwi im wejście na rynek pracy.
Praca w terenie
Wsparciem w ramach projektu objętych zostanie 360 osób młodych w wieku 15-25 lat, często pochodzących z trudnych środowisk, zagrożonych wykluczeniem społecznym lub mających ograniczony dostęp do edukacji i zatrudnienia (uczestników ZWK OHP). Projekt realizować będą jednostki ZWK OHP w Szczecinie, Policach, Stargardzie, Barlinku, Łobzie, Dębnie, Szczecinku, Wałczu, Trzebiatowie, Świnoujściu i Koszalinie. To rozproszenie na terenie województwa pozwoli na realizację wsparcia tam gdzie jest ono potrzebne. Projekt realizowany przez Zachodniopomorską Wojewódzką Komendę OHP to kompleksowe wsparcie dla młodych ludzi, które otwiera im drzwi do lepszego życia. Dzięki Funduszom Europejskim, projekt ten daje szansę na stabilne zatrudnienie, rozwój osobisty i zawodowy, a także zwiększa motywację do podejmowania wyzwań. Jest to inwestycja nie tylko w młodzież, ale także w przyszłość Pomorza Zachodniego – silnego, aktywnego i otwartego na młode talenty.