Fundusze Unijne w Koszalinie. Jak zmieniają nasze życie

Dodano przez: Agnieszka Wilk

Fundusze unijne odgrywają kluczową rolę w transformacji Koszalina, umożliwiając realizację projektów które pozytywnie wpływają na życie mieszkańców. W różnych obszarach, od edukacji i aktywizacji zawodowej po wsparcie osób z niepełnosprawnościami, środki te wspierają działania, które odpowiadają na realne potrzeby społeczności lokalnej i podnoszą jakość ich życia.

Koszalin wkracza w erę nowoczesnej edukacji!

Do końca 2025 roku dziewięć szkół publicznych i dwie niepubliczne – osiem podstawówek oraz trzy licea – przejdą znaczące zmiany dzięki dwóm projektom dofinansowanym ze środków unijnych. Zarówno wyposażenie pracowni, wprowadzenie nowoczesnych sposobów nauczania metodą eksperymentu, jak i szkolenia kadry pozwolą uczniom i nauczycielom korzystać z nowoczesnych metod dydaktycznych. Projekty te duży nacisk kładą na rozwój kompetencji cyfrowych i umiejętności zielonych czyli kluczowych kompetencji które determinują w przyszłości szanse absolwentów tych szkół na zaistnienie na rynku pracy oraz szybkie zatrudnienie. Wsparcie otrzyma ponad 3 200 uczniów oraz blisko 500 nauczycieli, w wyniku którego podniosą swoje kompetencje i kwalifikacje.

Indywidualne podejście do ucznia 

Projekty nastawione są na indywidualne podejście do ucznia. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi których należy wesprzeć ukierunkowanym wsparciem, a także dla uczniów zdolnych którzy dzięki tym projektom mogą rozwijać swoje  zainteresowania. Prowadzone będą zajęcia wyrównawcze z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, z języka polskiego czy w zakresie porozumiewania się w językach obcych, ale także koło fotograficzne, ekologiczne a nawet nauka języka migowego. Uczniowie będą mieli także dostęp do wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Prowadzone będą zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne czy indywidualne spotkania z psychologiem. Zaplanowano zakup wyposażenia m.in gabinetu integracji sensorycznej oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych przy pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami. Dla uczniów starszych klas – VII i VIII klasy szkoły podstawowej oraz III i IV klasy liceum – przewidziano doradztwo edukacyjno-zawodowe, które pomoże im zaplanować dalszą ścieżkę kariery.

Wsparcie dla nauczycieli i innowacyjne metody nauczania

Odrębną grupą, objętą wsparciem w tych projektach są nauczyciele. Bez odpowiednio przygotowanej kadry nadążającej za postępem technologicznym i potrzebami uczniów wynikającymi ze zmieniającego się świata nie ma wysokiej jakości kształcenia. Dlatego też ta grupa będzie mogła skorzystać z kursów i szkoleń z zakresu stosowania indywidualizacji nauczania, rozwijania ich kompetencji cyfrowych, stosowania efektywnych metod kształcenia czy pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To, w połączeniu z odpowiednio wyposażonymi salami dydaktycznymi w sprzęt niezbędny do prowadzenia ciekawych zajęć metodą eksperymentu, spowoduje że szkoły biorące udział w projekcie staną się miejscem, które nadąża za postępem technologicznym oraz potrzebami uczniów.
Projekty dla szkół publicznych powstały z inicjatywy Gminy miasto Koszalin, a dla szkół niepublicznych Fundacji Oświatowej - Europejskiego Centrum Edukacyjnego.

Aktywizacja osób 55+. Wyzwanie współczesnego rynku pracy

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, dojrzali mieszkańcy regionu koszalińskiego napotykają na wiele przeszkód związanych z zatrudnieniem. Problemy te wynikają z wielu czynników m.in. ze zdezaktualizowanych kwalifikacji, niewielkiej znajomości technologii cyfrowych oraz nieznajomości wymagań, jakie obecnie stawiają pracodawcy. W odpowiedzi na te wyzwania, na terenie Koszalina i całego subregionu koszalińskiego, realizowany będzie projekt aktywizacji społeczno-zawodowej, który ma za zadanie wesprzeć osoby w wieku 55+ w rozwijaniu swoich umiejętności oraz powrocie na rynek pracy.

W ramach projektu, dla każdego z uczestników przygotowany zostanie indywidualny plan działania wraz z propozycją działań aktywizacyjnych, adekwatnych do zdiagnozowanych potrzeb i deficytów. Uczestnicy będą mogli skorzystać Z dopasowanych kursów i szkoleń, a także doradztwa zawodowego, doradztwa specjalistycznego, trenera zatrudnienia i pośrednictwa czy wziąć udział w indywidualnych i grupowych warsztatach podnoszących ich umiejętności w zakresie poszukiwania pracy czy umiejętności dostosowywania się do zmian rynku pracy.

Biura Karier Seniora. Miejsca integracji społecznej i zawodowej

Ważnym elementem projektu będzie utworzenie pięciu Klubów Karier Seniora w powiatach sławieńskim, kołobrzeskim, białogardzkim, koszalińskim i oczywiście w samym Koszalinie. Kluby te staną się miejscem spotkań i warsztatów dla osób 55+, gdzie uczestnicy będą mogli korzystać z coachingu, specjalistycznego doradztwa zawodowego oraz warsztatów rozwijających umiejętności miękkie. Animatorzy lokalni pomogą uczestnikom w przezwyciężaniu obaw i budowaniu relacji społecznych, a także pobudzą ich do aktywności zawodowej i społecznej.
 

Pokonać bariery i stereotypy. Spotkania z pracodawcami

Niezwykle ważnym aspektem projektu jest zmiana nastawienia pracodawców względem zatrudniania osób 55+. Stereotypy związane z wiekiem bywają przeszkodą w zatrudnieniu, dlatego projekt przewiduje organizację 15 spotkań informacyjnych, które pozwolą pracodawcom lepiej zrozumieć potencjał dojrzałych pracowników. Kampania promująca zatrudnienie seniorów podkreśli ich korzyści i zachęci osoby 55+ do aktywności zawodowej.
Projekt realizuje Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Zakład Aktywności Zawodowej w Koszalinie – szansa na integrację i zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami

W Koszalinie, gdzie do tej pory brakowało miejsc integracji społecznej i zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami, powstaje pierwszy Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ). Gmina Miasto Koszalin, we współpracy z Fundacją „Zdążyć z Miłością”, stworzy przestrzeń, w której osoby z niepełnosprawnościami będą mogły rozwijać swoje umiejętności zawodowe oraz poprawić jakość życia. W miejscy tym uczestnicy projektu, osoby z orzeczonym znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, będą mogli skorzystać z różnorodnych form wsparcia, takich jak zajęcia z psychologiem, treningi ekonomiczne oraz warsztaty z komunikacji społecznej, kursy czy szkolenia.

Zakład zostanie utworzony w budynku należącym do zasobów Gminy Miasto Koszalin, który zostanie kompleksowo wyremontowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach ZAZ planowane jest rozwijanie dwóch głównych działalności – gastronomii oraz usług związanych z pielęgnacją terenów zielonych. Dzięki nowemu Zakładowi Aktywności Zawodowej, 80 osób zyska nowe umiejętności zawodowe, większą samodzielność oraz możliwość aktywnego udziału w życiu społecznym.

Wszystkie te projekty pokazują, jak fundusze unijne zmieniają życie mieszkańców Koszalina. Dzięki wsparciu w obszarze edukacji, aktywizacji zawodowej oraz integracji osób z niepełnosprawnościami, Koszalin staje się miastem z większymi możliwościami dla swoich mieszkańców.
To nowa jakość, na którą warto czekać!