Debata “Gwarancje dla młodzieży” - spotkania z uczniami i studentami z regionu koszalińskiego
Dnia 2 grudnia 2014 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, w auli LO nr 1 im. S. Dubois w Koszalinie, zorganizował kolejne już debaty poświęcone nowej inicjatywie – Gwarancjom dla młodzieży. Tym razem skierowane były one do młodzieży z regionu koszalińskiego. Pierwsza do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, druga do studentów. Celem spotkań było poznanie oczekiwań młodzieży dotyczących rynku pracy oraz form doskonalenia, które zwiększą możliwości zdobycia pracy dostosowanej do ich potrzeb, wykształcenia i doświadczenia. Przedstawiono także planowane oraz już działające formy wsparcia dla młodych osób.
Moderatorem spotkania był Pan Piotr Jaśkiewicz z Fundacji Nauka dla Środowiska w Koszalinie. Wśród ekspertów zasiedli:
Katarzyna Brzychcy – Wicedyrektor ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie
Wojciech Okupski – Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie – Filii w Koszalinie
Jolanta Lebioda – Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie
Barbara Stasiewicz – Powiatowy Urząd Pracy w Koszalinie
Natalia Wegner – Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP
Piotr Kobus – Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP
Małgorzata Kubiak-Horniatko – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku
Anna Mazurek – Delegatura Kuratorium Oświaty w Koszalinie
Krzysztof Głowacki – Biuro Karier Politechniki Koszalińskiej
W spotkaniach udział wzięli doskonale przygotowani uczniowie Zespołu Szkół nr 8 w Koszalinie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Boninie, Zespołu Szkół nr 7 w Koszalinie oraz Computer College w Koszalinie, a także studenci i przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie, Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej Filii w Koszalinie, Politechniki Koszalińskiej oraz Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.
Po przywitaniu gości Pani Wicedyrektor Katarzyna Brzychcy przekazała gościom główne założenia inicjatywy Gwarancje dla młodzieży, zaznaczając przy tym, że jest to część Pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży, ustanowionego przez Komisję Europejską. Po tej krótkiej prezentacji „na rozgrzewkę” moderator zaczął zadawać młodzieży pytania, na które ta odpowiadała za pomocą kolorowych kartek TAK lub NIE. Następnie pytania do ekspertów zaczęła zadawać sama młodzież. Poruszone zostały między innymi tematy takie jak niedostosowanie zajęć szkolnych do realnego wdrażania uczniów w dorosłe, przedsiębiorcze życie, spotkania z doradcami zawodowymi, profilowanie zawodowe czy planowanie kariery. Szczególne zainteresowanie wzbudziła tematyka szkoleń, staży, stypendiów oraz wsparcia finansowego dla młodych przedsiębiorców. Podczas spotkań, w celu zadawania pytań, do komunikacji z ekspertami wykorzystane zostały narzędzia w postaci adresu e-mail oraz sms-ów, dzięki czemu młodzież bez skrępowania mogła zadawać pytania.
Eksperci wyczerpująco odpowiadali na wszystkie pytania, a główną wysuniętą konkluzją było stwierdzenie, że młodzież musi w zdecydowanie większym stopniu czerpać z oferowanego im pod różnymi postaciami wsparcia. Młodzi ludzie mają w tej chwili dostęp do wielu form aktywizacji, z których mogą korzystać, a w perspektywie na lata 2014-2020 będzie ich jeszcze więcej, dlatego warto działać.