Targi Pracy i Edukacji w Drawsku Pomorskim [Detale wiadomości]
Targi Pracy i Edukacji to przede wszystkim miejsce, w którym osoby bezrobotne, poszukujące pracy, uczniowie czy przedsiębiorcy mogą zapoznać się z możliwościami i potrzebami obecnego rynku pracy, zaplanować dalszą drogę rozwoju zawodowego, czy też dokonać bilansu własnych kompetencji.
Celem organizacji tego typu targów jest m.in. pomoc młodzieży wkraczającej na rynek pracy w poszukiwaniu własnej drogi zawodowej, uświadomienie znaczenia i potrzeby kształcenia przez całe życie, a także umiejętności szybkiego przekwalifikowania się zgodnie z potrzebami współczesnego rynku pracy. Jest to również okazja dla uczniów i studentów do kontaktu z przedstawicielami szkół, uczelni i pracodawców.
Tegoroczne Targi Pracy i Edukacji w Drawsku Pomorskim, podobnie jak poprzednie, oferowały zwiedzającym wiele możliwości korzystania z usług różnych instytucji, w tym z usług świadczonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie.
Na stoisku WUP zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą pracy Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES), porozmawiać o różnych pozytywnych i negatywnych aspektach pracy za granicą z doradczynią EURES, pobrać ulotki, broszury i poradniki. Uczestników targów informowano także o usługach Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Szczecinie i Koszalinie oraz projektach w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 - 2013.
Doradcy zawodowi ze Szczecina i Koszalina prowadzili warsztaty dla bezrobotnych i uczniów szkół średnich. Warsztaty pt. „Poczucie własnej wartości" dotykały trudnej, dla każdej osoby pozostającej bez pracy, kwestii osłabienia pewności siebie i obniżenia samooceny. W czasie warsztatów uczestnicy zapoznali się z mechanizmami powstawania poczucia mniejszej wartości oraz ze sposobami radzenia sobie z tym problemem. Poznali ponadto zasady wyrabiania sobie dobrej samooceny, zwiększania pewności siebie, nie poddawania się nastrojom depresyjnym. Uczestnicy warsztatów wykazywali duże zainteresowanie tematem, byli aktywni, zadawali pytania, dzielili się swoją wiedzą. Także Grupowe Badania Predyspozycji Zawodowych cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza osób młodszych oraz bezrobotnych planujących podjęcie szkoleń i kursów. Wyniki badania miały im pomóc w planowaniu ścieżki zawodowej lub umocnić w podjętym już postanowieniu. Odbyły się także zajęcia z zakresu savoir vivre. Uczestniczyły w nich dwie grupy, pierwszą grupą była młodzież szkolna, drugą osoby bezrobotne. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, zgromadziły 27 uczestników. Przeprowadzono także zajęcia pt. „Planowanie Kariery Zawodowej". Cel zajęć stanowiło przekazanie uczestnikom usystematyzowanej wiedzy na temat współczesnego rynku pracy i świadomego planowania własnej kariery zawodowej. W zajęciach uczestniczyły dwie grupy- młodzież szkolna i osoby bezrobotne.
Duża liczba zwiedzających i uczestników warsztatów świadczy o silnej potrzebie lokalnej społeczności korzystania z różnych form pomocy w odnalezieniu się na trudnym regionalnym rynku pracy.