Zgodnie z treścią Zasad udzielania pomocy publicznej w ramach PO KL z dnia 8 lipca 2009 r., w przypadku gdy „pomoc na szkolenia adresowana jest do przedsiębiorców lub osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jedyną dopuszczalną formą wkładu prywatnego wnoszonego przez beneficjenta pomocy jest wkład pieniężny (gotówkowy)."
Jednocześnie, pisemnym stanowiskiem Instytucji Zarządzającej, wydanym dnia 17 września 2009 r., wskazano, iż „dopuszcza się możliwość wnoszenia wkładu prywatnego w postaci wynagrodzeń również w przypadku przedsiębiorców oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, pod warunkiem, że wkład ten zostanie należycie udokumentowany przez przedsiębiorcę w tym na podstawie dokumentów stanowiących podstawę do rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędem Skarbowym".
W przypadku przedsiębiorców - właścicieli firm oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w celu adekwatnego oszacowania wkładu prywatnego wnoszonego przez w/w podmioty w formie wynagrodzeń, dokumenty powinny być przedkładane każdego miesiąca oraz powinny potwierdzać, iż dochód pokrywa wymagany wkład prywatny na czas ich uczestnictwa w szkoleniu.
Czas pracy uczestnika projektu także powinien zostać stosownie potwierdzony posiadanymi przez niego dokumentami. Jeżeli czas pracy nie jest normowany można przyjąć, dla wyliczenia wartości wynagrodzenia za czas uczestnictwa w szkoleniu, czas pracy jak dla etatu dzielony przez wartość wykazanego dochodu.
Jednocześnie jednak Instytucja Pośredniczą nie określa, na podstawie jakich innych dokumentów i jak sporządzonych należy dokumentować tą formę wkładu prywatnego w powyższych przypadkach. Rekomenduje się, aby w przypadku przedsiębiorców - właścicieli firm oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wkład prywatny był wnoszony w formie pieniężnej (gotówkowej). W szczególności, jeżeli istnieje problem z właściwym udokumentowaniem przychodu/wynagrodzeń lub czasu pracy takich osób i podmiotów.
Na podstawie jakich dokumentów i w jaki sposób podmiot, któremu udzielana jest pomoc publiczna, powinien wpłacać środki finansowe, wnoszone w ramach wkładu własnego, na konto projektu? Jak wykazywać wkład wnoszony w gotówce w Załączniku 1 do WNP, tj. co należy wpisywać w kolumnie 11 źródła finansowania.
Beneficjent pomocy publicznej powinien wpłacać wkład prywatny bezpośrednio na konto projektowe Wnioskodawcy.
W przypadku wkładu prywatnego wnoszonego w postaci gotówki, beneficjent pomocy może wpłacić wkład własny na podstawie wystawionej przez Wnioskodawcę - udzielającego pomocy publicznej faktury. Usługi szkoleniowe są zwolnione z podatku VAT.
Projektodawca (Beneficjent) wystawia fakturę pro-forma przedsiębiorcy (tytuł księgowy). Konieczne jest wcześniejsze zawarcie , umowa szkoleniowej z przedsiębiorcą objętym wsparciem, na podstawie której wystawia się dokument finansowy. Beneficjent pomocy ma 7 dni na wpłatę. Wpłata może zostać dokonana na podstawie dowodu KW i jednocześnie przyjęta na podstawie dowodu KP. Następnie, po wpłacie wystawia się przedsiębiorcy fakturę zaliczkową na wymaganą kwotę wkładu. Jeśli ta zaliczka pokrywa 100% wkładu, to będzie to ostateczna faktura dla przedsiębiorcy, jeśli natomiast nie, to na końcu wystawia się fakturę rozliczeniową, podsumowującą całą transakcje. Strony mogą umówić się na termin, w jakim należy uregulować całość wkładu prywatnego, pod warunkiem, iż zostanie on wniesiony za czas uczestnictwa w szkoleniu.
W załączniku nr 1 do wniosku o płatność, konkretną fakturę należy umieszczać w dwóch wierszach, z odpowiednim procentowym podziałem kwoty brutto faktury, stosownie do źródła finansowania, czyli z budżetu państwa oraz wkładu prywatnego.