Pytania ogólne
. Czy w ramach konkursów w PO KL można zakupić komputery oraz podstawowe meble, które są niezbędne do realizacji projektu?
Co do zasady, istnieją dwie możliwości sfinansowania zakupu sprzętu niezbędnego do realizacji projektu. Pierwsza możliwość polega na wykorzystaniu mechanizmu cross-financingu (zobacz pytanie: „Na czym polega cross-financing (finansowanie krzyżowe)?".
Druga możliwość pozwala na zastosowanie odpisów amortyzacyjnych jako formy odzyskania poniesionych wydatków własnych na zakup sprzętu niezbędnego do realizacji projektu. W przypadku zastosowania odpisów amortyzacyjnych nie mamy do czynienia z cross-financingiem.
Na czym polega cross-financing (finansowanie krzyżowe)?
Cross-financing może dotyczyć wyłącznie takich kategorii wydatków, których poniesienie wynika z potrzeby realizacji danego projektu i stanowi logiczne uzupełnienie działań w ramach PO KL. Zasadniczo zatem powinny być to wydatki związane z zakresem merytorycznym projektu. Cross-financing powinien być ponadto powiązany wprost z głównymi zadaniami realizowanymi w ramach danego projektu. Wartość wydatków planowanych we wniosku o dofinansowanie projektu w ramach crossfinancingu nie może stanowić więcej niż 10% wszystkich wydatków kwalifikowanych stanowiących budżet projektu. W przypadku Działań w ramach Priorytetów dotyczących integracji społecznej (Działanie 1.3 w ramach Priorytetu I i wszystkie Działania w ramach Priorytetu VII), możliwe jest kwalifikowanie wydatków w ramach cross-financingu do 15% wydatków kwalifikowalnych projektu. Poziom cross-financingu weryfikowany jest przede wszystkim na etapie ubiegania się o środki w ramach PO KL. Beneficjent będzie zobowiązany do oszacowania kosztów cross-financingu w ramach projektu i wskazania ich w budżecie projektu we wniosku o dofinansowanie projektu oraz w załączniku zawierającym szczegółowy budżet projektu w ramach zadań realizowanych w projekcie (w ramach kosztów bezpośrednich). We wniosku o dofinansowanie projektu wykazywana jest wartość kosztów w ramach cross-financingu oraz procent tych kosztów w stosunku do kosztów ogółem (nie więcej niż 10/15% w stosunku do wartości projektu). Koszty te podlegają weryfikacji przez odpowiednią instytucję weryfikującą wniosek o dofinansowanie projektu. W ramach wsparcia objętego cross-finanacingiem nie jest możliwe ponoszenie wydatków związanych z budową nowych budynków, wykonywaniem dużych prac budowlanych oraz remontem budynków. Możliwe jest jednak kwalifikowanie w szczególności:
a) zakupu oraz leasingu (finansowego i zwrotnego) pojazdów oraz mebli;
b) zakupu oraz leasingu (finansowego i zwrotnego) sprzętu;
c) dostosowywania, adaptacji budynków, pomieszczeń i miejsc pracy.
Wydatki ponoszone w ramach cross-financingu powinny zostać przeznaczone przede wszystkim na zapewnienie realizacji zasady równości szans, w szczególności w odniesieniu do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach zakupu oraz leasingu sprzętu beneficjent może pozyskać sprzęt np. na potrzeby przeprowadzania szkoleń lub w celu realizacji innych zadań w ramach projektu.
Szczegółowe informacje na temat mechanizmu cross-financing znajdują się w następujących dokumentach:
- Zasady Finansowania PO KL;
- Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Dostępne są one na stronach: www.wup.pl, www.mrr.gov.pl
Czy istnieją dodatkowe wytyczne dotyczące organizowania praktyk u pracodawcy?
Instytucja Zarządzająca PO KL nie planuje w najbliższym czasie wydawania dodatkowych wytycznych regulujących warunki organizowania praktyk zawodowych u pracodawcy.
Czy program PO KL obejmuje wsparciem szkoleniowym cudzoziemców?
Objęcie wsparciem szkoleniowym cudzoziemców (zarówno z krajów UE, jak i innych państw), informujemy, że istnieje taka możliwość, pod warunkiem, że osoby te spełnią wymagania określone w Szczegółowym Opisie Priorytetów PO KL.
Jakie osoby możemy zaliczyć do osób pozostających bez zatrudnienia?
W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, za osobę pozostającą bez zatrudnienia (osoba nieaktywna zawodowo) uznaje się osobę niepracującą, która jednocześnie nie zalicza się do kategorii bezrobotni (tj. osobę bezrobotną w rozumieniu Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99 z 2004 r., Poz. 1001, z poz. zm., która m.in. jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy).
Jakie należy stosować proporcje w odniesieniu do grupy docelowej, która jest określona w kryterium strategicznym? Jaki procent grupy docelowej, powinny stanowić grupy osób wymienione w danym kryterium?
Grupy bądź grupa osób, które zostały wymienione w kryterium strategicznym, muszą stanowić 100% grupy objętej wsparciem, aby kryterium strategiczne zostało spełnione. Przy czym proporcje poszczególnych grup mogą być dowolne. Wystarczy zatem, że jedna grupa będzie stanowiła 100% grupy docelowej. W przypadku kryterium strategicznego: „osoby niepełnosprawne, osoby po 45. roku życia, pozostające bez zatrudnienia oraz kobiety". Możliwe są takie oto przykładowe sytuacje, które spełniają to kryterium: „grupę stanowi 100% osób po 45. roku życia, pozostających bez zatrudnienia" albo „20% osób niepełnosprawnych, 20% kobiet oraz 60% osób po 45. roku życia, pozostających bez zatrudnienia". Możliwe są także inne proporcje - ważne jest, by 100% grupy docelowej stanowiły kategorie osób wymienione powyżej.
Załącznik: test.docx - (11 KB)
Strona 9 z 9 stron
‹ Pierwsza < 7 8 9