Osoba, którą wiązał stosunek pracy z jednym pracodawcą oraz dodatkowo, wykonywała pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenia) zawartej z innym podmiotem (zleceniodawcą), w przypadku gdy umowa o pracę została rozwiązana z pracodawcą przechodzącym procesy adaptacyjno-modernizacyjne, jednocześnie umowa cywilnoprawna zawarta z innym podmiotem pozostała w mocy - nie powinna uczestniczyć w projekcie outpacementowym do momentu wygaśnięcia ww. umowy cywilnoprawnej. Wówczas, zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem Instytucji Zarządzającej PO KL, będzie mogła wziąć udział w projekcie outplacementowym o charakterze otwartym (tj. adresowanym do pracowników więcej niż jednego pracodawcy).
Uczestnik projektu, który otrzymał wsparcie outplacementowe i w jego wyniku znalazł zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenia) trwającej co najmniej 3 miesiące, może w dalszym ciągu korzystać ze wsparcia w ramach projektu, jeżeli ww. umowa cywilnoprawna nie została przedłużona ze względu na przechodzenie przez zleceniodawcę procesów adaptacyjno-modernizacyjnych.
Osoba, która - jako zwolniona z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy - została zakwalifikowana do udziału w projekcie outplacementowym, w wyniku udzielonego wsparcia podjęła zatrudnienie, a następnie zrezygnowała z nowego zatrudnienia z własnej woli - nie powinna ponownie zostać przyjęta jako uczestnik do projektu. Wsparcie outplacementowe jest bowiem dostępne w PO KL jedynie dla osób, które utraciły (tracą) pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy ( z inicjatywy pracodawcy przechodzącego procesy adaptacyjno-modernizacyjne), a nie - z własnej inicjatywy.