Priorytet VII
ka jest definicja osoby niezatrudnionej (odbiorcy projektu konkursowego z Poddziałania 7.2.1.)? Czy osoba zarejestrowana w PUP jest też osobą niezatrudnioną- która spełnia warunki
Definicja osoby niezatrudnionej została zamieszczona w dokumentacji konkursowej 1/7.2.1/09 w punkcie 3.1.2 objaśnienia dotyczące grup docelowych:
osoby niezatrudnione, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej - osoby w wieku produkcyjnym (kobiety w wieku 18-59 lat, mężczyźni w wieku 18-64 lat), będące klientami ośrodków pomocy społecznej oraz powiatowych centrów pomocy rodzinie, w tym również rolnicy i domownicy rolników korzystający ze świadczeń pomocy społecznej. Dokumentem potwierdzającym kwalifikowalność osoby jest oświadczenie uczestnika projektu.
Kategoria bezrobotny - oznacza osobę bezrobotną w rozumieniu Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz.U.Nr 99 z 2004 r., Poz.1001, z póz.zm.), w szczególności osobę, która jednocześnie jest osobą niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia.
Czy zapis w orzeczeniu o niepełnosprawności o braku przeciwwskazań do podjęcia zatrudnienia jest obligatoryjny?
Nie jest obligatoryjny w sytuacji, gdy orzeczenie o niepełnosprawności nie precyzuje kwestii związanych z podjęciem zatrudnienia.
Czy kobieta znajdująca się na urlopie wychowawczym (a więc zatrudniona, ale nie otrzymująca wynagrodzenia) może zostać określona mianem: „pracownika znajdującego się w szczególnie niekorzystnej sytuacji" w związku z ewentualnym spełnieniem warunku: „jest bez stałego zatrudnienia za wynagrodzeniem w okresie ostatnich sześciu miesięcy"?
Podczas prezentacji została przedstawiona definicja „pracownika znajdującego się w szczególnie niekorzystnej sytuacji" z Rozporządzenia Komisji (WE) NR 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. Uprzejmie informujemy, iż w odniesieniu do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki obowiązuje definicja zawarta w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 17 grudnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, która brzmi następująco:
pracownik znajdujący się w szczególnie niekorzystnej sytuacji należy przez to rozumieć osobę, która spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:
- pozostawała bez zatrudnienia przez okres co najmniej 6 miesięcy poprzedzających zatrudnienie;
- nie ma wykształcenia ponadgimnazjalnego lub zawodowego zgodnie z Międzynarodową Standardową Klasyfikacją Edukacji (ISCED), na poziomie ISCED 3;
- najpóźniej w dniu poprzedzającym przystąpienie do projektu ukończyła 50. rok życia;
- jest samotną osobą dorosłą wychowującą co najmniej jedno dziecko w rozumieniu art. 6 ust. Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. Zm.) lub posiadającą na utrzymaniu osobę zależną;
- Pracuje w sektorze lub zawodzie, w których różnica w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn jest co najmniej o 25% wyższa niż przeciętna różnica w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn we wszystkich sektorach gospodarki narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej, oraz należy do grupy będącej w mniejszości w danej branży lub zawodzie;
- jest członkiem mniejszości etnicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. Nr 17, poz. 141 i Nr 62, poz. 550), który w celu zwiększenia szans na uzyskanie dostepu do stałego zatrudnienia musi poprawić znajomość języka, uzupełnić szkolenia zawodowe lub zwiększyć doświadczenie zawodowe.
Tym samy kobieta znajdująca się na urlopie wychowawczym (a więc zatrudniona, ale nie otrzymująca wynagrodzenia) nie spełnia warunku: „pozostawała bez zatrudnienia przez okres co najmniej 6 miesięcy poprzedzających zatrudnienie".
Strona 5 z 5 stron
‹ Pierwsza < 3 4 5