Priorytet VII
Co zrobić gdy podczas trwania projektu zrezygnowała osoba objęta kontraktem socjalnym?
Kontrakt socjalny jest umową pisemną pomiędzy osobą korzystającą ze świadczeń pomocy społecznej a pracownikiem socjalnym. Nowy kontrakt socjalny wymaga więc podpisania nowej umowy. Celem realizacji projektu jest osiągnięcie zakładanego we wniosku rezultatu. W związku z tym, beneficjent powinien dołożyć wszelkich starań zmierzających do osiągnięcia założonych wskaźników. Zatem jeśli sytuacja finansowa na to pozwala, wskazane jest włączenie do projektu nowej osoby na miejsce uczestnika, który zrezygnował z kontraktu socjalnego w trakcie jego realizacji.
Gdzie mogę znaleźć informacje o podmiotach ekonomii społecznej?
Informacje o podmiotach ekonomii społecznej można znaleźć w dokumencie Ekonomia Społeczna w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, dostępnym na stronie internetowej www.ekonomiaspoleczna.pl
Czy odbiorcą wsparcia w ramach Działania 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji może być członek organizacji pozarządowej - "podmiotu działającego na obszarach wiejskich na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu mieszkańców tych obszarów", będący uczniem szkoły średniej w systemie dziennym?
Projekty w ramach Działania 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji muszą być skierowane bezpośrednio do następujących grup odbiorców:
- osób niezatrudnionych, w wieku aktywności zawodowej (15 - 64 lata), zagrożonych wykluczeniem społecznym z co najmniej jednego powodu spośród wskazanych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64 poz. 593 z późn. zm.), zamieszkujących gminy wiejskie, miejsko - wiejskie oraz miasta do 15 tys. mieszkańców;
- osób zamieszkujących gminy wiejskie, miejsko - wiejskie oraz miasta do 15 tys. mieszkańców (pod warunkiem, że ich udział w projekcie jest niezbędny do poprawy sytuacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym objętych wsparciem w ramach projektu);
- podmiotów działających na obszarach wiejskich na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu mieszkańców tych obszarów.
W związku z powyższym uczeń szkoły średniej, który jest członkiem organizacji pozarządowej działającej na obszarach wiejskich na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu mieszkańców tych obszarów i jednocześnie jest w tej organizacji zatrudniony, może zostać objęty wsparciem w ramach projektu, pod warunkiem że wpisuje się w ww. grupę docelową
Czy w Działaniu 7.3 wystąpi pomoc publiczna, jeśli do prowadzenia szkolenia w ramach tego Działania zostanie wybrana jedna z kilku osób prowadzących działalność gospodarczą, związaną z tematem szkolenia?
W ramach Działanie 7.3 co do zasady pomoc publiczna nie występuje. Na etapie tworzenia projektu należy więc zwrócić szczególną uwagę na to, czy planowane wsparcie nie spełnia łącznie wszystkich czterech przesłanek występowania pomocy publicznej.
Wybór jednej z kilku osób prowadzących działalność gospodarcza związaną z tematem szkolenia nie będzie pomocą publiczną, przy zastosowaniu odpowiednich przepisów: zasady konkurencyjności i Prawa Zamówień Publicznych.
Jaka jest grupa docelowa dla Działania 7.3? Czy w ramach tego Działania wsparciem mogą zostać objęte osoby poniżej 15 r.ż?
W ramach Działania 7.3 projekty muszą być skierowane bezpośrednio do następujących grup odbiorców:
- mieszkańcy gmin wiejskich, miejsko - wiejskich oraz miast do 15 tys. mieszkańców (zgodnie
- z kryterium dostępu zawartym w Planie Działania dla Priorytetu VII na 2010 rok);
- społeczności lokalne aktywnie działające na obszarach wiejskich na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu mieszkańców tych obszarów;
- podmioty działające na obszarach wiejskich na rzecz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu mieszkańców tych obszarów
Zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Priorytetów PO KL wsparciem w ramach Działania 7.3 zostają objęte osoby w wieku aktywności zawodowej (tj. w wieku 15 - 64 lata).
Jednocześnie wyjaśniamy, że w projektach o charakterze otwartym - informacyjnym i promocyjnym - uczestnicy organizowanych konferencji, seminariów lub festynów stanowią grupę docelową realizowanych przedsięwzięć, nie są natomiast uczestnikami projektów (w ramach w/w działań możliwe jest objęcie wsparciem osób poniżej 15 roku życia).
W związku z powyższym taka grupa docelowa jest opisywana w punkcie 3.2 wniosku o dofinansowanie ale nie jest ujmowana w tabeli 3.2.1. Osoby te nie powinny wypełniać deklaracji uczestnictwa w projekcie ani składać oświadczeń o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Czy w ramach Poddziałania 7.2.2 Wsparcie ekonomii społecznej, można w projekcie ująć tylko niektóre z wymienionych w Szczegółowym Opisie Priorytetów instrumenty wsparcia, np. usługi prawne, usługi księgowe i usługi wspierające rozwój partnerstwa lokalnego na rzecz rozwoju ekonomii społecznej?
Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów wszystkie wymieniony w w/w dokumencie formy wsparcia przewidziane dla Poddziałania 7.2.2 Wsparcie ekonomii społecznej muszą być spełnione w sposób komplementarny i łączny. Tzn., że projekt musi zapewniać wsparcie dla utworzenia i/lub funkcjonowania (w tym wzmocnienia potencjału) instytucji otoczenia sektora ekonomii społecznej, świadczących w ramach projektu wszystkie z poniższych instrumentów wsparcia:
- usługi prawne, księgowe, marketingowe;
- doradztwo (indywidualne i grupowe, m.in. w postaci punktów lub centrów doradztwa, inkubatorów społecznej przedsiębiorczości tworzących wspólną infrastrukturę rozwoju);
- szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności w sektorze ekonomii społecznej;
- usługi wspierające rozwój partnerstwa lokalnego na rzecz ekonomii społecznej (m.in. poprzez budowę sieci współpracy lokalnych podmiotów w celu wspierania rozwoju podmiotów ekonomii społecznej);
- promocję ekonomii społecznej i zatrudnienia w sektorze ekonomii społecznej.
Czy uczestnicy projektów w Poddziałaniu 7.2.1 muszą być klientami ośrodków pomocy społecznej?
Uczestnicy projektów w Poddziałaniu 7.2.1 nie muszą być klientami ośrodków pomocy społecznej. Uczestnikiem projektu może być każda osoba niezatrudniona, zagrożona wykluczeniem społecznym z co najmniej jednego powodu spośród wskazanych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej (niekoniecznie będąca klientem ośrodka pomocy społecznej):
Art. 7. Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu:
- ubóstwa,
- sieroctwa,
- bezdomności,
- bezrobocia,
- niepełnosprawności,
- długotrwałej lub ciężkiej choroby,
- przemocy w rodzinie,
- potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
- bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych,
- braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze,
- trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą,
- trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego,
- alkoholizmu lub narkomanii,
- zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Czy wystarczy zapewnienie, że projekt w ramach Poddziałania 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym zostanie zrealizowany zgodnie z polityką równych szans?
Nie wystarczy zapewnienie o przeprowadzeniu projektu zgodnie z tą polityką. Wymagane jest przeprowadzenie analizy pod względem równości płci. Instytucja składająca wniosek jest odpowiedzialna za przedstawienie danych dotyczących płci, wynikających z ww. analizy.
Czy w przypadku projektów dofinansowanych. ze środków unii europejskiej osoby uczestniczące w kontrakcie socjalnym stracą prawo wykonywania prac społ-użytecznych, praw do zasiłków , stypendiów itp. Czy składki zdrowotne będzie płacił Ośrodek Pomocy.
Od 1 lutego 2009 r. zgodnie z zapisami ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33), do wykonywania prac społecznie użytecznych mogą być kierowane również osoby uczestniczące w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielniania, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, jeżeli podjęły uczestnictwo w tych formach w wyniku skierowania powiatowego urzędu pracy na podstawie uzgodnień z ośrodkiem pomocy społecznej.
Osoby te nie tracą prawa wykonywania prac społecznie użytecznych, praw do zasiłków , stypendiów, a składki zdrowotne będzie płacił Ośrodek Pomocy.
Powiatowy Urząd Pracy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej obowiązane są informować się wzajemnie o planowanych działaniach wobec osób bezrobotnych, korzystających z pomocy społecznej w trybie określonym w zawartym porozumieniu.
Strona 4 z 5 stron
‹ Pierwsza < 2 3 4 5 >