Priorytet VI
Czy beneficjent ostateczny zamierzający rozpocząć działalność gospodarczą (w tym założenie spółdzielni/spółdzielni socjalnej) w ramach realizowanego projektu może skorzystać z kilku form wsparcia?
Tak. Zgodnie z dokumentacją konkursową dla Działania 6.2 PO KL dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą (w tym założenie spółdzielni/spółdzielni socjalnej) przewidziane są następujące rodzaje wsparcia: podstawowe wsparcie szkoleniowo-doradcze, środki finansowe na rozwój przedsiębiorczości oraz wsparcie pomostowe (w tym finansowe wsparcie pomostowe oraz specjalistyczne wsparcie szkoleniowo-doradcze).
Czy data rozpoczęcia działalności jest jednoznaczna ze zgłoszeniem płatnika składek do ZUS?
Nie. Za datę rozpoczęcia działalności uznaje się dzień wskazany jako data rozpoczęcia działalności we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej/ lub data zarejestrowania w KRS, bez względu np. na datę zgłoszenia płatnika składek do ZUS.
Czy w ramach projektu można otrzymać dofinansowanie na używane środki trwałe?
Tak. Wytyczne wskazujące, iż koszt zakupu używanych środków trwałych jest niekwalifikowany w EFS, odnoszą się do Projektodawców, nie zaś uczestników projektu.
Czy osoba otrzymująca dotację inwestycyjną w ramach Działania 6.2 PO KL, może zakupić za otrzymane dofinansowanie grunty?
Tak. Wytyczne wskazujące, iż koszt zakupu gruntu jest niekwalifikowany w EFS, odnoszą się do Projektodawców, nie zaś uczestników projektu.
Na jakim etapie uczestnictwa w projekcie BO może najwcześniej zarejestrować działalność? Czy może zarejestrować działalność już na etapie doradztwa podstawowego, czy dopiero po ogłoszeniu konkursu o dofinansowanie?
Zgodnie z Wytycznymi BO rejestruje działalność po otrzymaniu informacji o wynikach oceny złożonego wniosku. Nie wyklucza to jednak możliwości rejestracji działalności gospodarczej na etapie wsparcia szkoleniowo - doradczego. Jednak zdając sobie sprawę z tego, że BO ryzykują rejestrując działalność przed uzyskaniem informacji o wynikach KOW, rekomendowalibyśmy umieszczenie w regulaminie informacji o tym, że działalność można zarejestrować po uzyskaniu informacji o wynikach oceny KOW (oczywiście przed podpisaniem umowy o jednorazową dotację inwestycyjną). Uczestnik projektu, który po zakończeniu wsparcia doradczo - szkoleniowego oraz opracowaniu biznesplanu nie otrzymał dotacji na rozwój przedsiębiorczości, ma możliwość ponownego wzięcia udziału w projekcie realizowanym w ramach Działania 6.2 PO KL, o ile w okresie poprzedzającym wydanie decyzji przez Beneficjenta nie zarejestrował on działalności gospodarczej lub nie dokonał wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego w celu utworzenia spółdzielnie lub spółdzielni socjalnej.
Czy Projektodawca może wybrać jedną formę zabezpieczenia realizacji Projektu przez BO obwiązującą wszystkich uczestników projektu?
Zgodnie z zapisami Ramowych Wytycznych w sprawie udzielania pomocy na rozwój przedsiębiorczości w ramach działania 6.2 PO KL promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia w województwie zachodniopomorskim, formami zabezpieczenia zwrotu przez uczestnika środków otrzymanych na rozwój przedsiębiorczości mogą być:
- poręczenie, weksel własny, weksel z poręczeniem wekslowym (awal),
- gwarancja bankowa,
- gwarancja ubezpieczeniowa,
- zastaw na prawach lub rzeczach,
- blokada rachunku bankowego albo
- akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.
O wyborze formy zabezpieczenia decyduje beneficjent w porozumieniu z uczestnikiem projektu. Projektodawca nie może wybrać jedynie jednej formy zabezpieczenia i narzucić jej wszystkim uczestnikom projektu.
Czy istnieją wytyczne dotyczące możliwości zakupu pojazdów samochodowych przez BO, oraz jaką część (procent) przyznanego wsparcia finansowego BO może przeznaczyć na zakup środków obrotowych?
Nie została określona maksymalna wartość przyznanego wsparcia finansowego, którą uczestnik projektu realizowanego w ramach działania 6.2 PO KL może przeznaczyć na zakup środków obrotowych. Nie istnieją także wytyczne dotyczące możliwości zakupu pojazdów samochodowych przez BO. Powołana przez Projektodawcę Komisja Oceny Wniosków podczas oceny biznes planu powinna kierować się kryterium racjonalności, efektywności oraz niezbędności wydatków do realizacji planowanego przez uczestnika projektu przedsięwzięcia. Komisja decyduje o wyborze najlepszego wniosku, który otrzyma wsparcie z EFS.
Strona 6 z 10 stron
‹ Pierwsza < 4 5 6 7 8 > Ostatnia ›