Priorytet VI
Czy Uczestnik projektu, który otrzymał wsparcie na otwarcie własnej działalności gospodarczej w ramach Działania 6.2, może dzierżawić lokal od rodziców?
Instytucja Zarządzająca nie widzi przeciwwskazań dla dopuszczenia możliwości dzierżawy lokalu od rodziców Uczestnika Projektu, pod warunkiem, że umowa zawarta pomiędzy dzierżawcą a dzierżycielem jest zgodna z odpowiednimi przepisami Kodeksu Cywilnego oraz nie budzi wątpliwości co do prawidłowego wykorzystania udzielonego wsparcia na rozwój przedsiębiorczości. W przypadku zaistnienia uzasadnionych przesłanek świadczących o wystąpieniu nieprawidłowości w projekcie (np. zawyżenia wartości wynajmu lokalu w stosunku do jego wartości rynkowej), Beneficjent ma obowiązek podjęcia określonych kroków o charakterze zaradczym (w tym zobowiązania Uczestnika projektu do rozwiązania umowy o dzierżawę lokalu), mających na celu wyeliminowanie zaistniałych nieprawidłowości.
Czy do wartości samego wsparcia szkoleniowego bądź doradczego Beneficjent może doliczyć koszty pośrednie związane z w/w wsparciem? Jeżeli tak, to w jaki sposób powinien to zrobić beneficjent, który rozlicza koszty pośrednie na podstawie rzeczywiście poniesionych wydatków i Beneficjent, który rozlicza koszty pośrednie na podstawie ryczałtu?
Przy wyliczeniu wartości wsparcia pomostowego w postaci szkoleń lub doradztwa, które stanowi pomoc de minimis dla uczestnika projektu, należy uwzględnić katalog wydatków kwalifikowanych, które stanowią podstawę do wyliczenia pomocy publicznej odpowiednio w ramach pomocy na szkolenie oraz pomocy doradztwo, w tym w szczególności wynagrodzenia osób prowadzących szkolenie, podróże służbowe oraz zakwaterowanie osób prowadzących szkolenie oraz uczestników projektu, koszty materiałów szkoleniowych, amortyzację narzędzi i wyposażenia w zakresie wykorzystywanym do realizacji szkolenia, a także koszty zakupu usługi doradczej - z wyłączeniem kosztów pośrednich ponoszonych przez Beneficjenta w ramach realizowanego projektu. Wydatki te stanowią podstawę do wyliczenia wartości pomocy de minimis udzielonej na rzecz uczestnika projektu.
Czy powiatowe urzędy pracy mogą być partnerami w projektach realizowanych w ramach Poddziałania 6.1.1 Wsparcie dla osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL)?
Powiatowe urzędy pracy mogą być partnerami w projektach realizowanych w ramach Poddziałania 6.1.1. PO KL pod warunkiem, że działania podejmowane przez te urzędy będą wykraczały poza przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2009 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zarówno w kwestii zakresu wsparcia, jak i grup docelowych. Umowa partnerska zawarta z powiatowym urzędem pracy powinna zawierać zapisy pozwalające na jednoznaczną ocenę zadania PUP jako partnera. Jednocześnie zadania te powinny być zawarte w treści wniosku o dofinansowanie projektu.
Czy projektach badawczych realizowanych w ramach Poddziałania 6.1.1 należy stosować standard minimum?
Projekty badawcze w Poddziałaniu 6.1.1 nie kierują wprawdzie wsparcia bezpośrednio do osób, ale mogą badać konkretną grupę docelową. Są nimi przede wszystkim osoby bezrobotne, niepełnosprawne, zamieszkujące tereny wiejskie. Ich sytuacja na regionalnymi lokalnym rynku pracy wymaga często zbadania albo uaktualnienia pod kątem równości płci. Uzasadnienie wyboru obszaru badawczego powinno znajdować się w punkcie 3.1. wniosku.
Czy w projekcie w ramach działania 6.2 mogą uczestniczyć osoby ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)?
Wsparcie udzielane w ramach Działania 6.2 PO KL adresowane jest do osób fizycznych zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, z wyłączeniem osób, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do projektu. W przypadku rolników prowadzących działalność rolniczą należy zastosować dodatkowy warunek dostępu do projektu, polegający na zapewnieniu, że dana osoba ubiegając się o przyznanie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości podejmie działalność gospodarczą w sektorze pozarolniczym, niezwiązanym z produkcją roślinną lub zwierzęcą. Jednocześnie, powyższy warunek nie wyklucza możliwości dalszego ubezpieczenia w KRUS Uczestnika Projektu, po spełnieniu wymogów określonych w art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r.o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 291, z późn. zm.).
Niemniej jednak, w przypadku przyjęcia rozwiązania polegającego na pozostaniu Uczestnika Projektu w KRUS, pokrycie składki ubezpieczenia w ramach wsparcia pomostowego udzielanego
w okresie do 6 lub do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, jest możliwe wyłącznie w kwocie proporcjonalnej do wysokości podwyższonego wymiaru składki wynikającego
z prowadzonej działalności gospodarczej.
Czy wszystkie wartości ujmowane przez Uczestnika Projektu w Biznesplanie i harmonogramie są wartościami brutto, czy VAT jest kosztem kwalifikowanym dla Uczestników Projektu?
Zgodnie z informacją Ministerstwa Rozwoju Regionalnego odnośnie kwalifikowania podatku VAT w ramach projektów realizowanych w Działaniu 6.2 PO KL, wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków nie znajdują zastosowania w odniesieniu do wydatków ponoszonych przez uczestników projektu w ramach Działania 6.2 PO KL. Tym samym, w świetle obowiązujących wytycznych Uczestnicy Projektu nie są Beneficjentami w rozumieniu art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, a zatem rozliczają wydatki ponoszone w ramach dotacji na rozwój przedsiębiorczości w kwotach brutto (łącznie z podatkiem VAT) bez względu na fakt, czy są płatnikami podatku VAT czy też nie.
Czy każdy uczestnik projektu musi wziąć udział w szkoleniu z zakresu przedsiębiorczości w ramach projektu do Działania 6.2?
W uzasadnionych przypadkach możliwe jest pominięcie pierwszego etapu tj. wsparcia szkoleniowo - doradczego lub zmniejszenie liczby godzin na szkolenia i doradztwo we przypadku udokumentowania przez Uczestnika Projektu posiadania wiedzy z zakresu rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej. Powinny to być jednak sytuacje wyjątkowe.
Czy w Działaniu 6.2 można założyć stypendia dla uczestników szkoleń (4zł/godz.)?
Zapisy Szczegółowego Opisu Priorytetów PO KL dla Działania 6.2 nie przewidują wypłaty stypendium za uczestnictwo w szkoleniu umożliwiającym uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej i w związku z powyższym wydatek ten uznaje się za niekwalifikowalny.
Kiedy osoba fizyczna staje się uczestnikiem projektu (beneficjentem ostatecznym)?
Uczestnikiem projektu (beneficjentem ostatecznym) jest osoba wybrana do udziału w projekcie, która podpisała Deklarację uczestnictwa w projekcie. Tym samym, jako dzień przystąpienia do projektu rozumie się dzień podpisania przez kandydata na uczestnika projektu Deklaracji uczestnictwa w projekcie. Deklarację uczestnictwa w projekcie stanowi Załącznik l nr 6.7.1 do Ramowych Wytycznych w sprawie udzielania pomocy na rozwój Przedsiębiorczości w ramach Działania 6.2 Promocja Przedsiębiorczości i Samozatrudnienia w województwie zachodniopomorskim.
Jak należy postępować w przypadku, gdy uczestnik projektu ma problemy w osiągnięciu płynności finansowej, przy czym wynika to przede wszystkim z braku jego doświadczenia i wiedzy w zakresie prowadzonej przez niego działalności?
Należy zastanowić się, czy przedłużone wsparcie pomostowe rzeczywiście rozwiąże problem z osiągnięciem płynności finansowej i czy w sytuacji, gdy uczestnik projektu posiadałby niezbędną wiedzę do prowadzenia działalności zasadne byłoby uzyskanie przez niego przedłużonego wsparcia pomostowego. W przypadku, gdy zostaną stwierdzone problemy w osiągnięciu płynności finansowej wynikające wyłącznie z braku odpowiedniej wiedzy danego uczestnika w prowadzeniu działalności, wówczas należy udzielić mu dodatkowego wsparcia szkoleniowo - doradczego, które rozwiąże ww. problem.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia uczestnikom projektu takich form wsparcia, które swoim rodzajem i zakresem umożliwią osiągnięcie przez ww. uczestników niezbędnej wiedzy do prowadzenia działalności gospodarczej.
Strona 5 z 10 stron
‹ Pierwsza < 3 4 5 6 7 > Ostatnia ›