Priorytet VI
W jakim celu przeprowadzana jest wizyta monitoringowa po założeniu działalności gospodarczej z Działania 6.2 PO KL?
Wizyta monitoringowa ma na celu weryfikację rzeczywistej realizacji biznesplanów oraz faktycznego postępu rzeczowego prowadzonej działalności pod kątem zgodności z biznesplanem. O wizycie monitorującej Uczestnik projektu powinien zostać poinformowany w dniu wizyty, z kilkugodzinnym wyprzedzeniem.
Jaka jest różnica pomiędzy spółdzielnią a spółdzielnią socjalną przy zakładaniu działalności gospodarczej?
Spółdzielnia jest to dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą.
Spółdzielnia socjalna jest to zrzeszenie osób, w przeważającej liczbie zagrożonych wykluczeniem społecznym, które wspólnie, w oparciu o osobistą pracę, prowadzą przedsiębiorstwo i realizują cele społecznej oraz zawodowej reintegracji.
Czy w roku 2011 w województwie zachodniopomorskim można jeszcze starać sie o dotację na założenie firmy?
W roku 2011 w województwie zachodniopomorskim można starać się o dotację na założenie firmy w ramach Działania 6.2 PO KL.
W jakim wieku mogą być wspieranie osoby w ramach działań aktywizacyjnych w Priorytecie VI ?
W przypadku działań aktywizacyjnych realizowanych w ramach Priorytetu VI obowiązuje jednakowy wiek (15-64 lata) dla kobiet i dla mężczyzn ( zgodnie
z definicją osoby pozostającej bez, zamieszczonej w Szczegółowym Opisie Priorytetów PO KL). Wyjątek stanowi Działanie 6.1.3 realizowane w sposób systemowy przez Powiatowe Urzędy Pracy na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art.2 ust 1 pkt 2 ustawy). Dla Działania 6.1.3 obowiązuje następujący przedział wiekowy wynikający z przepisów ww. ustawy: 18-60 lata dla kobiet oraz 18-65 lat dla mężczyzn.
Od 1 stycznia 2011 r. weszły w życie zmienione Zasady systemu sprawozdawczości PO KL, zgodnie z którymi do kategorii osób w wieku 15-64 lata należy zaliczać osoby, które ukończyły 15 lat (licząc od dnia 15 urodzin uczestnika projektu) i nie ukończyły 65 lat (licząc do dnia poprzedzającego dzień 65 urodzin). Ponadto, Zasady systemy sprawozdawczości PO KL nie przesądzają o kwalifikowalności wydatków poniesionych w związku z aktywizacją uczestników projektów. Zgodnie
z interpretacją Instytucji Zarządzającej PO KL istnieje możliwość dopuszczenia do udziału w projekcie osób przy uwzględnieniu roku kalendarzowego ich urodzenia, a nie dokładnej daty urodzenia. Jednocześnie ukończenie przez uczestnika 65 lat w trakcie realizacji projektu, nie oznacza automatycznie, że wydatki poniesione na jego aktywizację są niekwalifikowane, gdyż o kwalifikowalności przesądza fakt spełnienia przesłanek decydujących o możliwości objęcia wsparciem w chwili przystąpienia do projektu tj. złożenia deklaracji uczestnictwa. Tym samym osoby, które rozpoczęły udział w projekcie przed ukończeniem 65 roku życia mogą go kontynuować nawet wykraczając czasowo poza rok kalendarzowy, w którym ukończyły 65 rok życia.
Czy każda usługa doradztwa świadczona w ramach projektu jest doradztwem w rozumieniu przepisów o pomocy publicznej?
W rozumieniu przepisów o pomocy publicznej nie każda usługa doradztwa świadczona w ramach projektu jest doradztwem. Usługa doradcza nie może przede wszystkim stanowić elementu stałej lub okresowej działalności ani też bieżących kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa, takich jak np. usługi w zakresie doradztwa podatkowego, regularne usługi prawne, usługi w zakresie reklamy.
Celem doradztwa powinno być rozwiązanie lub przedstawienie propozycji rozwiązania konkretnego problemu, zaś jego efektem opracowanie i/lub wdrożenie określonych usprawnień i działań w obszarze objętym usługą doradztwa (np. wdrożenie nowych metod produkcji, rozszerzenie działalności, itp.).
Usługę doradczą należy odróżnić również od doradztwa (konsultacji) związanego ze szkoleniem, które ma znacznie bardziej ogólny i abstrakcyjny charakter i jest udzielane w trakcie szkolenia lub w zdefiniowanym okresie po jego zakończeniu (np. indywidualne sesje coachingowe służące wsparciu zachowań menedżerskich związanych ze szkoleniami z zakresu zarządzania).Ponadto, usługi doradcze muszą być zawsze świadczone przez konsultantów zewnętrznych.
Proszę o wyjaśnienie kto zalicza się do grupy osób nieaktywnych zawodowo?
Do grupy „osób nieaktywnych zawodowych" należy zaliczyć m.in. osoby uczące się lub kształcące w systemie dziennym, a także osoby pobierające świadczenia emerytalne lub rentowe, które spełniają równocześnie definicję osoby pozostającej bez zatrudnienia, tj. są w wieku 15-64 lata, nie są zatrudnione oraz
nie wykonują innej pracy zarobkowej, a także są zdolne i gotowe do jej podjęcia.
Czy w ramach Działania 6.2 PO KL wydatki poniesione na aktywizację zawodową uczestników projektu są kwalifikowane, gdy uczestnicy przekroczyli wiek aktywności zawodowej?
Wsparcie oferowane w ramach PO KL ma na celu aktywizację zawodową, a zatem powinno być kierowane do osób w wieku aktywności zawodowej. Jeżeli wsparcie oferowane w ramach projektu ma charakter prozatrudnieniowy, wydatki poniesione na aktywizację zawodową uczestników projektu można uznać za kwalifikowane, nawet wówczas, gdy wiek uczestników przekroczył wiek aktywności zawodowej.
Czy jedna osoba może uczestniczyć jednocześnie w więcej niż jednym szkoleniu realizowanym w ramach Poddziałania 6.1.1 Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym ryku pracy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki?
Nie ma przeciwwskazań, aby jedna osoba uczestniczyła jednocześnie w więcej niż jednym szkoleniu, realizowanym w ramach Poddziałania 6.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Należy jednak pamiętać, iż osoba ta musi mieć zdolność do uczestniczenia we wszystkich zajęciach przewidzianych w ramach danego szkolenia, a zakres merytoryczny szkoleń nie może się pokrywać.
Czy jako osoba posiadająca umowę o pracę mogę starać się o dotację z Działania 6.2. POKL?
Osoby posiadające umowę o pracę mogą ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach Działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia.
Czy we wniosku o dofinansowanie projektu PO KL w przypadku projektów o charakterze badawczym i informacyjnym trzeba podać liczbę osób?
Zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu PO KL, w przypadku projektów o charakterze badawczym i informacyjnym, w polu 3.2 Grupy docelowe nie ma obowiązku wskazywania osób czy instytucji do których kierowany jest projekt. Należy wpisać „nie dotyczy”.
Strona 3 z 10 stron
< 1 2 3 4 5 > Ostatnia ›