Priorytet VI
Jak będzie wypłacana przyznana jednorazowa pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach konkursu nr 2/6.2/12
Pożyczka jest wypłacana na podstawie umowy pożyczki. Podstawowym warunkiem podpisania umowy pożyczki jest rozpoczęcie przez uczestnika projektu prowadzenia działalności gospodarczej. Decyduje o tym faktyczny moment rozpoczęcia działalności gospodarczej określony w formularzu rejestracyjnym, nie zaś data rejestracji w CEIDG. Zawarcie umowy pożyczki jest możliwe nie wcześniej niż w terminie wskazanym w formularzu rejestracyjnym jako dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Czy zakup przez beneficjenta oprogramowania w ramach projektu stanowi wydatek objęty cross-financingiem?
Wydatek na zakup oprogramowania, które jest wartością niematerialną i prawną, nie zaś środkiem trwałym (bez względu na wartość), nie stanowi wydatku w ramach cross-financingu. Niemniej jednak, w przypadku zakupu przez beneficjenta komputera wraz z oprogramowaniem, do limitu cross-financingu zaliczyć należy łączną wartość ww. wydatku, o ile oprogramowanie zwiększa wartość początkową środka trwałego (komputera). W szczególności dotyczy to systemu operacyjnego koniecznego do uruchomienia i funkcjonowania komputera.
Jaka jest maksymalna wartość projektu w ramach konkursu nr 1/6.2/12?
W ramach konkursu nr 1/6.2/12 maksymalna wartość projektu wynosi 2,5 mln zł.
Czy w ramach PO KL w 2012 roku będzie można ubiegać się o pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
W ramach Planu Działania na 2012 rok dla Priorytetu VI założono, że będą przyznawane jednorazowe pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej do wysokości 50 tys. zł na osobę.
Czy w ramach PO KL istnieje możliwość realizacji projektów standardowych związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem zwrotnych instrumentów finansowych np. funduszy pożyczkowych i poręczeniowych?
W ramach obecnie obowiązującego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki nie ma możliwości realizacji projektów standardowych związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem zwrotnych instrumentów finansowych w formie funduszy pożyczkowych i poręczeniowych. Taka możliwość istnieje wyłącznie w odniesieniu do projektów innowacyjnych, które muszą respektować prawo wspólnotowe w zakresie instrumentów inżynierii finansowej, w szczególności zapisy rozporządzenia ogólnego 1083/2004 ( w art.44 i 78) i rozporządzenia implementacyjnego 1828/2006 (art.43-46).
Od 01.01.2012 roku możliwe będzie wdrażanie instrumentów inżynierii finansowej w ramach Priorytetu I (Działanie 1.4) i Priorytetu VI (Działanie 6.2).
Do kogo są skierowane projekty dotyczące rozpoczynania działalności gospodarczej w ramach Działania 6.2 PO KL?
W ramach Działania 6.2 PO KL zgodnie z dokumentacja konkursową Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie nr 1/6.2/11 z dnia 22 sierpnia 2011 r., projekty muszą być skierowane bezpośrednio do następujących grup odbiorców:
- osoby pozostające bez zatrudnienia przez okres co najmniej 12 kolejnych miesięcy w ciągu ostatnich 24 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu;
- kobiety (w tym zwłaszcza kobiety powracające oraz wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci);
- osoby do 25 roku życia, w tym studenci studiów dziennych;
- osoby niepełnosprawne, w tym poszukujące pracy;
- osoby po 45 roku życia;
- osoby zamieszkujące w gminach wiejskich i miejsko - wiejskich oraz mieszkańcy miast do 25 tys.
- mieszkańców zamierzające podjąć zatrudnienie w obszarach niezwiązanych z produkcją roślinną
- i/lub zwierzęcą.
Gdzie mogę uzyskać poradę w prowadzeniu działalności gospodarczej jako młody przedsiębiorca?
olska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości realizując działania mające na celu rozwój przedsiębiorczości uruchomiła nową usługę doradczą dla firm o nazwie „Asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej".
Adresatami usługi są wszystkie firmy, niezależnie od czasu działania, regionu czy branży.
Asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej obejmuje udzielnie przedsiębiorcy 24 godzin doradztwa i konsultacji
w czterech podstawowych obszarach działalności każdej firmy. Obecnie przedsiębiorcy mogą skorzystać z nowej oferty Krajowego Systemu Usług (KSU) w 21 ośrodkach w jedenastu województwach na terenie całej Polski, których lista jest dostępna pod adresem:
http://ksu.parp.gov.pl/pl/oferta_ksu/pilotaze/asysta?first=Y
Lista teleadresowa Punktów Konsultacyjnych KSU jest dostępna pod adresem:
http://ksu.parp.gov.pl/pl/oferta_ksu/bezpłatne_porady/lista_pk?first=Y
Czy projekt z Działania 6.3 rozliczany na podstawie kwot ryczałtowych podlega kontroli ?
Projekty inicjatyw oddolnych rozliczane na podstawie kwot ryczałtowych mogą podlegać kontroli zarówno w trakcie, jak i też po zakończeniu realizacji projektu. Tym niemniej, z uwagi na ryczałtowe rozliczanie wydatków, podczas kontroli na miejscu nie jest weryfikowana dokumentacja księgowa projektu, ani też wyodrębniona ewidencja księgowa projektu. Weryfikacji podlega natomiast dokumentacja wskazana w umowie o dofinansowanie projektu.
W jakim czasie jako uczestnik projektu otrzymam pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Działania 6.2 PO KL?
Wypłata środków finansowych na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla uczestników Projektu może odbywać się w całości lub w dwóch transzach, niezwłocznie po podpisaniu umowy o udzieleniu wsparcia finansowego.
Strona 2 z 10 stron
< 1 2 3 4 > Ostatnia ›