Stanowisko Instytucji Zarządzającej PO KL w zakresie możliwości angażowania nauczycieli akademickich do realizacji studiów podyplomowych w projektach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Zgodnie z zapisami podroz.4.5.2 pkt.2 Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL (dalej: Wytyczne) wynagrodzenie osoby zaangażowanej do projektu na podstawie umowy cywilnoprawnej, która jest jednocześnie pracownikiem beneficjenta zatrudnionym na podstawie stosunku pracy, jest kwalifikowalne wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy charakter zadań wyklucza możliwość ich realizacji w ramach stosunku pracy, o ile spełnione są łącznie następujące warunki:
- jest to zgodne z przepisami krajowymi, tj. praca wykonywana w ramach umowy cywilnoprawnej jest rodzajowo różna od pracy wykonywanej na podstawie stosunku pracy;
- zakres zadań w ramach umowy cywilnoprawnej jest precyzyjnie określony;
- zaangażowanie w ramach stosunku pracy pozwala na efektywne wykonywanie zadań w ramach umowy cywilnoprawnej;
- osoba ta prowadzi ewidencję godzin pracy zaangażowanych w realizację zadań w ramach umowy cywilnoprawnej.
Jednocześnie zgodnie z art.22 § 1 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz.94, z późn.zm.; dalej: kp) nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy określonych
w art.22 § 1 kp.
Stosunek pracy nauczycieli akademickich jest uregulowany w przepisach szczególnych zawartych w ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz.1365, z późn.zm.; dalej: upsw). Zgodnie z art. 130 ust 2 upsw zasady ustalania zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzaje zajęć dydaktycznych objętych zakresem obowiązków, w tym wymiar zajęć dydaktycznych określa senat uczelni. Jednocześnie, jak wynika z art. 111 ust.1 pkt 1 i ust.4 pkt 1 w związku z art. 2 ust.1 pkt.20 upsw, nauczyciele akademiccy są zobowiązani kształcić i wychowywać studentów, do których nie zalicza się słuchaczy studiów podyplomowych. Z uwagi na autonomię uczelni wyższych rodzaj pracy wykonywanej przez danego pracownika akademickiego jest każdorazowo indywidualnie określany w umowie o pracę.
W opinii IZ PO KL, prowadzenie zajęć dydaktycznych, w ramach studiów podyplomowych organizowanych przez beneficjenta, przez nauczycieli akademickich zatrudnionych u tego beneficjenta na podstawie stosunku pracy, może być uznane za pracę rodzajowo różną. Oznacza to, że dopuszczalne jest, co do zasady, zawieranie umów cywilnoprawnych na potrzeby prowadzenia zajęć dydaktycznych na studiach podyplomowych realizowanych w ramach projektu PO KL, a wydatki poniesione na wynagrodzenie z tytułu wykonywania takich umów mogą zostać uznane za kwalifikowalne, o ile spełniają wszystkie warunki kwalifikowalności określone w Wytycznych.