Realna możliwość realizacji tzw. projektu falgowego w ramach Strategii Morza Bałtyckiego dotyczącego oraz współpraca pomiędzy projektami.
Na spotkaniu Sieci państw Morza Bałtyckiego w Rydze w dniach 22-23 maja br., w którym wzięli udział przedstawiciele IZ oraz KIW, były przedstawiane projekty dotyczące tzw drop-outs.
Jest to młodzież, która nie kończy lub kończy, ale bez egzaminów szkoły średnie i mówiąc kolokwialnie, wypada z rynku pracy - jest to grupa szczególnie narażona na wykluczenie społeczne, mająca trudności z wejściem na rynek pracy oraz narażona na problemy psychologiczno-społeczne, uzależnienia i również możliwość wkroczenia na ścieżkę kryminalną. Z uwagi na fakt, że strategia Europa 2020 jako jeden z celów stawia sobie obniżenie wskaźnika redukcji tej grupy do poniżej 10% wiele krajów już podjęło ten temat i rozpoczęło realizację dedykowanych projektów. Podczas spotkania w Rydze zaprezentowano wiele z nich, szczególnie realizowanych w Szwecji.
W załączeniu przekazuję gotową informację do zamieszczenia na stronie Państwa instytucji, 8 krótkich opisów projektów drop-outs z danymi kontaktowymi, w tym jedna prezentacja dotycząca Projektu Youth Power. Są to spore projekty (łączny budżet ponad 35 milionów euro), niektóre już nawiązały kontakty z partnerami ponadnarodowymi ale są wciąż na nie otwarte. Na ww. spotkaniu podjęto także wspólną decyzję o możliwości utworzenia sieci zainteresowanych Projektów w celu wspólnej realizacji tzw. Projektu flagowego (jest to na razie etap wstępny ale jest to ciekawa inicjatywa, w której chcielibyśmy, aby strona Polska wzięła także udział).
W załączeniu przekazuję prezentację (w języku angielskim) dotyczącą tego czym jest projekt flagowy. Wszystkie działania dotyczące strategii Morza Bałtyckiego są realizowane poprzez projekty flagowe. Muszą one wykazać postęp w realizacji Strategii i są często wynikiem dyskusji na szczeblu politycznym - są to więc projekty o znaczeniu strategicznym. Taki projekt flagowy może dotyczyć np. rozwoju kluczowych rozwiązań, nowych metod i praktyk lub nowych formy współpracy. Projekty flagowe mogą dotyczyć kluczowych inwestycji o znaczeniu regionalnym.
Projekt flagowy w Strategii Morza Bałtyckiego to projekt (lub grupa projektów skupionych na tym samym temacie), który musi:
- charakteryzować się wysokim wpływem makro - regionalnym - high impact
- bezpośrednio wypełniać cele strategii Morza Bałtyckiego
- odnosić się do wdrażania jednego lub więcej działań w danej Osi Priorytetowej
Droga do stworzenia i realizacji Projektu flagowego nie jest ani krótka, ani szczególnie łatwa, tak jak w przypadku projektów ponadnarodowych, niemniej inicjatywa jest bardzo ciekawa, daje możliwość „przejścia ścieżki zdrowia", zdobycia doświadczenia w realizacji takich projektów, a tematyka, przy obecnych problemach młodych ludzi, nabiera istotnego znaczenia. Pierwszy szkic założeń Projektu w wersji angielskiej przedstawiamy poniżej. Projekt będzie dotyczył wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w temacie młodzieży zagrożonej wykluczeniem, organizowania seminariów, spotkań, warsztatów oraz wizyt studyjnych.
Strona Polska już w listopadzie wspólnie ze stroną szwedzką zorganizuje kolejne ponadnarodowe forum partnerskie, podczas którego również projekty z tego zakresu będą poszukiwały wzajemnie partnerów do współpracy. Planuje się stworzenie programu wymiany młodzieży, stąd też zgłoszony udział przez takie programy jak Life Long Learning czy Youth in Action. Dlatego gorąco zachęcamy Państwa do zainteresowania się tym tematem i zgłaszania się potencjalnych zainteresowanych, którzy w przyszłości chcieliby uczestniczyć w takim przedsięwzięciu. Natomiast już w tej chwili, do czego również zachęcamy, można nawiązywać bezpośrednie kontakty z wymienionymi w załączniku projektami szwedzkimi, które są bardzo zainteresowane współpracą z Polską.
Pliki do pobrania
Informacje o programach potrzebnych do otworzenia powyższych plików znajdują się w dziale pomoc techniczna.