Informacja na temat aplikowania o środki przez spółdzielnie socjalne w ramach Działania 9.5.

Dodano przez: admin

Wyjaśnienie:
na zasadzie wyjątku od reguły, że działalność pożytku publicznego prowadzona jest przez organizacje pozarządowe, art. 3 ust 3 stanowi, może być ona prowadzona także przez:

  1. osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
  2. stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
  3. spółdzielnie socjalne;
  4. spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

W katalogu podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 szczególnym charakterem wyróżniają się spółdzielnie socjalne. W świetle ustawy z dnia27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 94,poz. 651), spółdzielnia socjalna jest podmiotem nastawionym na zysk - art.2 ust. 1 wyraźnie wskazuje, że przedmiotem działalności spółdzielni socjalnej jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków. Działalność społecznie użyteczna w sferze zadań publicznych określonych w UoDPPiW (działalność pożytku publicznego) ma natomiast
charakter dodatkowy i fakultatywny w stosunku do działalności gospodarczej (art. 2 ust.3) Art. 3 ust 3a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wyłącza w stosunku do spółdzielni socjalnych przepisy dotyczące organizacji pożytku publicznego, działalności nieodpłatnej pożytku publicznego, inicjatywy lokalnej oraz rad działalności pożytku publicznego. Dlatego też, w przeciwieństwie do podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt. 1, 2 i 4, spółdzielni socjalnych nie należy uznawać za podmioty zrównane z organizacjami pozarządowymi.