Przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych – UE, EOG, Szwajcaria, Wielka Brytania
Jeżeli straciłeś pracę na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii masz możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia na warunkach obowiązujących w tym państwie.
Natomiast, jeżeli nie spełniłeś warunków do otrzymania zasiłku w kraju, w którym ostatnio pracowałeś i powróciłeś do Polski, prawo do zasiłku dla bezrobotnych z zaliczeniem okresów pracy z zagranicy będzie ustalane na podstawie polskiego ustawodawstwa w przypadku, gdy:
- ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia był spełniony na terenie Polski
(WAŻNE: Dla osób, które przybędą do Wielkiej Brytanii po 31.12.2020 r. oraz nigdy nie pracowały w tym państwie przed 31.12.2020 r. jest to kryterium niezbędne do uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych); - ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia nie był spełniony w Polsce, ale według kryteriów określonych w art. 11 Rozporządzenia 987/2009 - jesteś pracownikiem powracającym i podczas ostatniej pracy za granicą posiadałeś zwykłe miejsce zamieszkania w Polsce. W tym celu należy starannie, rzetelnie i nie pomijając żadnej rubryki wypełnić oświadczenie (załącznik do wniosku). Dla ustalenia miejsca zamieszkania nie ma znaczenia posiadanie stałego meldunku w Polsce.
W takim przypadku:
- należy zarejestrować się jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania;
- złożyć w wojewódzkim urzędzie pracy:
- wniosek o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych (do pobrania na dole strony w wersji PDF lub Word);
- oświadczenie o sposobie rozwiązania stosunku pracy (do pobrania na dole strony w wersji PDF lub Word);
- oświadczenie o miejscu zamieszkania, jeśli ostatnie państwo ubezpieczenia/pracy najemnej/działalności na własny rachunek było inne niż Polska (do pobrania na dole strony w wersji PDF lub Word);
- oświadczenie o okresach zatrudnienia za granicą (do pobrania na dole strony w wersji PDF lub Word);
- zaświadczenie starosty powiatu/prezydenta miasta o rejestracji osoby bezrobotnej oraz zawiadomienie o wskazaniu marszałka województwa jako organu właściwego do wydania decyzji w sprawie przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych;
- dokumenty potwierdzające okresy pracy najemnej lub działalności gospodarczej za granicą, tj.:
- oryginał lub potwierdzoną za zgodność z oryginałem kserokopię dokumentu przenośnego U1 albo,
- kserokopie innych dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, zatrudnienie i samozatrudnienie (brak dokumentacji dotyczącej ubezpieczenia/zatrudnienia/samozatrudnienia może skutkować odmową wydania przez zagraniczną instytucję właściwą urzędowego dokumentu potwierdzającego okresy zaliczane przy przyznawaniu świadczeń z tytułu bezrobocia); - oryginały lub potwierdzone za zgodność z oryginałem kserokopie dokumentów potwierdzających okresy pracy spełnione w Polsce: (dotyczy, gdy nie przedłożono dokumentów w PUP):
- w przypadku pracy najemnej: świadectwa pracy, umowy zlecenia wraz z rachunkami (umowy o dzieło nie są brane pod uwagę).
WAŻNE: w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy lub na umowę zlecenie należy przedłożyć zaświadczenie od pracodawcy/zleceniodawcy lub ZUS o osiąganym wynagrodzeniu brutto i o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy w ujęciu miesięcznym,
- w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej: zaświadczenie z ZUS, potwierdzające wysokość podstawy, od której opłacone zostały składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy,
- w przypadku pozostałych okresów: książeczka wojskowa z wyszczególnionymi okresami służby, zaświadczenia ZUS o okresie pobierania po ustaniu zatrudnienia zasiłków chorobowych, macierzyńskich i o wysokości podstawy, od której naliczone zostały składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, zaświadczenie o okresie pracy w okresie pozbawienia wolności i o osiąganym wynagrodzeniu brutto itp.
Wniosek wraz z kompletem dokumentów należy złożyć w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie.
Można to uczynić na kilka sposobów:
- listownie: wydrukowany wniosek wraz z kompletem dokumentów wykazanych powyżej najlepiej przesłać za pośrednictwem poczty na adres Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie: ul. Mickiewicza 41, 70-383 Szczecin. Pisma utrwalone w postaci papierowej (wniosek i oświadczenia) należy opatrzyć własnoręcznym podpisem.
- osobiście: od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu, tj. od 7:30 do 15:30, w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie przy ul. Mickiewicza 41, w Sali Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej (punkt obsługi klienta) lub bezpośrednio w kancelarii urzędu albo w siedzibie Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Koszalinie przy ul. Słowiańskiej 15a, pokój 21 lub 22. WAŻNE: Na terenie urzędu nie ma punktu ksero. Należy mieć zatem przygotowane kserokopie dokumentów, o których mowa powyżej. W przypadku dokumentu przenośnego U1 oraz dokumentów potwierdzających okresy spełnione w Polsce należy dodatkowo przedłożyć oryginały do wglądu.
- elektronicznie: za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP (adres skrytki odbiorczej WUP w Szczecinie to: /wup-szczecin/SkrytkaESP).
W tym celu należy posiadać:
a) bezpłatne konto ePUAP (to skrytka elektroniczna do odbierania korespondencji urzędowej)
b) zaufany profil (to darmowe narzędzie, które umożliwia m.in. logowanie i składanie podpisu elektronicznego) bądź bezpieczny podpis elektroniczny.
WAŻNE INFORMACJE:
- Wniosek o przyznanie prawa do zasiłku oraz każde z oświadczeń przesłane za pośrednictwem ePUAP należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym. W tym celu pobierz i wypełnij znajdujące się na dole strony pliki (w formacie Word), a następnie utrwal je w formie elektronicznej, w postaci plików PDF (wydruk do PDF). Kolejnym krokiem jest podpisanie wniosku i każdego z oświadczeń, korzystając np. z profilu zaufanego (https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany). Załatwienie sprawy następuje poprzez wysłanie formularza ogólnego na wskazany adres skrytki odbiorczej WUP w Szczecinie (Ścieżka: Sprawy ogólne – Pisma do urzędu – Pismo ogólne do podmiotu publicznego lub Pismo ogólne do podmiotu publicznego – stary wzór) wraz z załącznikami, takimi jak: wniosek o przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, oświadczeniami oraz całością dokumentacji, o której mowa powyżej.
- Zeskanowana wersja dokumentu przenośnego U1, wydana przez zagraniczną instytucję właściwą w formie papierowej lub e-mailowej, a następnie przekazana za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej będzie traktowana jako kserokopia i nie zostanie uznana za dowód w sprawie.
- Złożenie wniosku w formie elektronicznej skutkuje tym, że urząd będzie się kontaktował również za pośrednictwem platformy ePUAP. Należy sprawdzać regularnie swoją skrzynkę.
- Sposób korzystania z Elektronicznej Skrzynki Podawczej opisany został również na stronie https://epuap.gov.pl oraz https://pz.gov.pl/Instrukcja_Uzytkownika_PZ.pdf
UWAGA: Podania wniesione za pośrednictwem poczty elektronicznej urzędu, tj. poprzez e-mail pozostawia się bez rozpoznania. Oznacza to, że korespondencja (np. wniosek, oświadczenia, wyjaśnienia, dokumenty, itp.) przesłana e-mailem nie będzie honorowana.
POZOSTAŁE INFORMACJE:
Bezrobotny ubiegający się w Polsce o prawo do zasiłku musi spełniać wymogi określone do przyznania tego prawa zgodnie z polskim ustawodawstwem.
Do okresu wymaganego do nabycia prawa do zasiłku w Polsce zalicza się okresy ubezpieczenia z tytułu pracy najemnej oraz prowadzonej działalności gospodarczej w innych krajach UE/EOG/Szwajcarii/Wielkiej Brytanii (zasada sumowania okresów). Okresy takie potwierdzane są na wniosek bezrobotnego na dokumencie przenośnym U1 przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw bezrobocia. W sytuacji, gdy bezrobotny nie posiada formularza U1, WUP wystąpi do zagranicznej instytucji właściwej o potwierdzenie okresów ubezpieczenia, zatrudnienia, prowadzenia działalności na własny rachunek - w drodze dokumentów SED (standardowe dokumenty elektroniczne).
Okres oczekiwania przez wojewódzki urząd pracy na wydanie przez zagraniczną instytucję właściwą dokumentu SED U002, U017 lub PD U1 potwierdzającego okresy ubezpieczenia i zatrudnienia w innym kraju może wynosić nawet do kilku miesięcy. Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie nie posiada informacji na temat terminów załatwiania spraw przez zagraniczne instytucje właściwe, ani nie dysponuje uprawnieniami wpływającymi na szybkość ich działania.
Dopiero po uzyskaniu informacji, dotyczącej okresów zaliczanych przy przyznawaniu świadczeń dla bezrobotnych zostanie wydana decyzja administracyjna.
WAŻNE: Dokumenty elektroniczne (SED) służą wyłącznie do wymiany informacji pomiędzy instytucjami właściwymi państw członkowskich. Tym samym, co do zasady, nie jest dopuszczalne wydanie zainteresowanemu kserokopii dokumentu SED.
Za dzień udokumentowania okresu uprawniającego do zasiłku należy uznać:
- dzień złożenia przez bezrobotnego tzw. dokumentu przenośnego U1
- złożenie przez bezrobotnego dokumentacji, na podstawie której zagraniczna instytucja właściwa potwierdziła okresy ubezpieczenia, zatrudnienia i prowadzenia działalności na własny rachunek.
W zakładce "Wykaz instytucji zagranicznych (łącznikowych i właściwych)" znajdziecie Państwo wykaz dokumentów pomocniczych do potwierdzenia przez zagraniczną instytucję okresów zaliczanych przy przyznawaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych (U1 - dla bezrobotnego, SED - dla instytucji).
Pliki do pobrania:
-
Plik: Oświadczenie_dotyczące_miejsca_zamieszkania.pdf - (227 KB)
-
Plik: Oświadczenie_dotyczące_miejsca_zamieszkania_-_wersja_Word.docx - (31 KB)
-
Plik: Oświadczenie_dotyczące_okresów_zatrudnienia_za_granicą_(plik_PDF).pdf - (243 KB)
-
Plik: Oświadczenie_dotyczące_okresów_zatrudnienia_za_granicą_(plik_Word).doc - (39 KB)
-
Plik: Oświadczenie_dotyczące_rozwiązania_stosunku_pracy_(plik_PDF).pdf - (207 KB)
-
Plik: Oświadczenie_dotyczące_rozwiązania_stosunku_pracy_(plik_Word).docx - (20 KB)
Informacje o programach potrzebnych do otworzenia powyższych plików znajdują się w dziale pomoc techniczna.