Pomoc dla Obywateli Ukrainy
Jesteś obywatelem Ukrainy? Potrzebujesz pomocy w znalezieniu pracy? Skontaktuj się z nami.
Od marca w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie działa Punkt dla Obywateli Ukrainy, gdzie znaleźć można profesjonalną pomoc doradców zawodowych w poszukiwaniu pracy.
Kto się do nas zgłasza
Do Punktu Informacyjnego dla Obywateli Ukrainy działającego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie, przy ul. A. Mickiewicza 41 zgłaszają się osoby, potrzebujące informacji dotyczących możliwości zatrudnienia. Najczęściej punkt odwiedzają kobiety. Zgłaszają się osoby o najróżniejszych kompetencjach, wyrażające chęć i gotowość do pracy. - Często też dzwonią do nas osoby, które pomagają obywatelom Ukrainy i chcą uzyskać potrzebne informacje – mówi doradca zawodowy. Zgłaszając się do punktu, należy pamiętać, że nie trzeba znać języka polskiego. Wychodząc naprzeciw potrzebom, w punkcie każdego dnia, dyżury pełnią tłumacze. Do punktu można zarówno przyjść, jak i zadzwonić na infolinię, pod numer tel. 91 42 56 126 lub 690 129 096. Punkt działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 15.00
Jakie informacje znajdziesz w punkcie
Przede wszystkim doradcy zawodowi przygotowują z osobami poszukującymi pracy CV, czyli życiorys zawodowy. To ważne, ponieważ jest ono wymagane przez pracodawców a dobrze napisane, może zwiększyć szanse na zatrudnienie. - Warto podkreślić, że w punkcie działają stanowiska internetowe, więc dokumenty, można przygotować już tu, na miejscu i poszukać pracy przez Internet – mówi doradca zawodowy z Centrum. Doradcy zawodowi rozmawiają o dotychczasowym zatrudnieniu, doświadczeniu i umiejętnościach osoby odwiedzającej punkt. Informują o skutecznych sposobach poszukiwania pracy oraz o istniejących stronach internetowych z ofertami pracy na terenie zachodniopomorskim. Ponadto w każdy wtorek w godz. 10:00 do 15:00 działa Punkt informacyjny Eures, gdzie można dowiedzieć się o możliwości pracy w Niemczech.
Pracownicy punktu, na bieżąco zbierają i aktualizują przydatne informacje dla obywateli Ukrainy. Jak mówi doradca zawodowy - Najczęściej pojawiające się pytania dotyczą oczywiście poszukiwania pracy, rynku pracy, ale i możliwości podjęcia pracy w konkretnych zawodach. Pojawiają się też pytania o PESEL i formalności związane z pobytem w Polsce, kursy nauki j. polskiego, edukację, transport publiczny, pomoc humanitarną oraz inną udzielaną przez funkcjonujące organizacje, fundacje i instytucje, z którymi w razie potrzeby pracownicy punktu się kontaktują.
Legalne i bezpieczne zatrudnienie
Oprócz codziennych działań Punktu informacyjnego, doradcy zawodowi organizują spotkania online w formie webinarów. W kwietniu odbyły się dwa spotkania, mające na celu wzrost świadomości na temat handlu ludźmi, niewolnictwa i pracy przymusowej oraz legalnego zatrudnienia obywateli Ukrainy na zachodniopomorskim rynku pracy. Zainteresowanie było bardzo duże, dlatego już maju, eksperci ponownie podzielą się wiedzą z uczestnikami spotkań.
Aby być na bieżąco z organizowanymi wydarzeniami wystarczy obserwować stronę www.wup.pl lub fanpage facebook.com/poradnictwozawodowe.wupszczecin