Koszalińskie Biuro CIiPKZ w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej
W czerwcu 2016 r. koszalińskie Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej zakończyło realizację III edycji programu "Adaptacji społeczno - zawodowej młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym", prowadzonego we współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Adaptacji Społecznej w Koszalinie.
Celem realizowanej od listopada 2015 r. dla 13 podopiecznych MOAS III edycji programu było kształtowanie postaw aktywności zawodowej i społecznej u wychowanków MOAS w Koszalinie, poprzez wzbudzenie u uczestników przekonania, iż są głównymi realizatorami działań, mającymi motywację do nabywania kwalifikacji zawodowych, do poszukiwania pracy i do pracy. Zrealizowany program to łączenie procesu socjalizacyjnego z procesem adaptacyjnym do rynku pracy. Wymiernym efektem końcowym pracy doradców z CIiPKZ było zaprojektowanie dla każdego uczestnika ścieżek zawodowych (Indywidualne Plany Działania) zgodnych z aspiracjami, predyspozycjami zawodowymi opartych na realistycznych planach zawodowych. Trwająca prawie 8 miesięcy praca z uczestnikami programu składająca się z 4 warsztatów oraz 5 spotkań indywidualnych, podzielona została na IV etapy i obejmowała trzy rodzaje działań: diagnostykę problemu, wsparcie spersonalizowane oraz ewaluację. Ten przyjęty czteroetapowy plan pracy obejmował poradnictwo indywidualne - indywidualne rozmowy doradcze, przeplatane grupowym poradnictwem zawodowym oraz warsztatami aktywizacyjnymi i zajęciami z zakresu savoir – vivre. Zamysłem projektodawców było kompleksowe przygotowanie podopiecznych MOAS do samodzielnego wejścia w świat edukacji i pracy, co wiąże się z koniecznością bywania w różnych instytucjach i urzędach. Samodzielna dorosłość wymaga też umiejętności radzenia sobie w bardziej lub mniej oficjalnych sytuacjach społecznych. Dlatego realizatorzy programu zdecydowali się wprowadzić zajęcia poświęcone zasadom dobrego wychowania. Zostały one poszerzone o naukę praktycznych umiejętności dbania o dobry wygląd, co zostało entuzjastycznie przyjęte przez uczestników projektu.
Program „Adaptacja społeczno – zawodowa młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym” po raz kolejny spotkał się z bardzo dobrym odbiorem ze strony przebywających w MOAS wychowanków. Świadczą o tym wysokie wyniki ankiet oceniających zajęcia. Ocenie podlegało między innymi: przygotowanie merytoryczne doradców, sposób prowadzenia zajęć i przekazywania wiedzy, dopasowanie treści do głównego tematu zajęć, metody pracy stosowane przez doradców.