CIiPKZ w Koszalinie - Poradnictwo Zawodowe Dla Podopiecznych Ośrodków Pomocy Społecznej
W okresie od marca do końca maja 2013 roku Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowe z koszalińskiej Filii WUP po raz kolejny realizowało indywidualne i grupowe poradnictwo zawodowe dla podopiecznych ośrodków pomocy społecznej – beneficjentów kolejnych edycji projektu systemowego „Szansa na rozwój”.
W wyżej wymienionym okresie wsparciem ze strony naszych doradców zawodowych objętych było 19 podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sławnie i 18 osób pozostających pod opieką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Darłowie.
Wymiernym efektem pracy doradców było opracowanie dla beneficjentów projektu Indywidualnych Planów Działania, ułatwiających ponowne wejście na rynek pracy. IPD są zbiorem informacji dotyczących uczestników zawierającym kompetencje zawodowe każdego beneficjenta, jego zainteresowania i oczekiwania, bilans mocnych i słabych stron w aspekcie przyszłej pracy, a także preferowany obszar zawodowy, w którym dana osoba może, zmieniając bądź uaktualniając swoje kwalifikacje i umiejętności, uzyskać i utrzymać zatrudnienie.
W ramach grupowych zajęć warsztatowych prowadzonych przez doradców zawodowych z koszalińskiego CIiPKZ, omówiono zagadnienia dotyczące rynku pracy i mechanizmów, które nim rządzą. Uczestnicy nabyli wiedzę z zakresu metod poszukiwania pracy, sporządzili dokumenty aplikacyjne, przygotowali się do udziału w rozmowach kwalifikacyjnych, poznali sposoby radzenia sobie ze stresem, jako nieodłącznym towarzyszem procesu poszukiwania pracy.
Opracowany przez koszaliński CIiPKZ program pracy z podopiecznymi MOPS i GOPS cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego już teraz doradcy zawodowi pracują z kolejnymi grupami beneficjentów z GOPS w Sławnie i Postominie, a w najbliższych miesiącach także z podopiecznymi GOPS w Malechowie.
Mamy nadzieję, iż uczestnictwo w prowadzonych przez nas zajęciach pozwoliło ich uczestnikom zmienić swój dotychczasowy sposób myślenia, zwiększyć motywację do poprawy swojej sytuacji zawodowej i zrozumieć, że to oni sami są tak naprawdę odpowiedzialni za swój powrót na rynek pracy.